Przez Kraków przejdzie defilada służb mundurowych

Przez Kraków przejdzie defilada służb mundurowych

Już jutro zorganizowane zostaną obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wydarzenie zostało przygotowane przez wojewodę małopolskiego Łukasza Kmitę i rozpocznie się złożeniem kwiatów o godz. 9.00, przy pomniku Hugona Kołłątaja, wspólnie z władzami Uniwersytetu Jagiellońskiego; o godz. 9:30 przy Pomniku Żołnierzy Polski Walczącej na Powiślu.

reklama

Następnie o godz. 10:00 w Katedrze Wawelskiej odprawiona zostanie msza święta w intencji Ojczyzny.

reklama

Tuż po jej zakończeniu uroczysty pochód patriotyczny wyruszy ze Wzgórza Wawelskiego i zatrzyma się przy Krzyżu Katyńskim na placu im. o. Adama Studzińskiego, gdzie nastąpi złożenie kwiatów.

Dalej, pochód przejdzie ul. Grodzką, przez Rynek, ul. Floriańską do placu Jana Matejki. To tu, przed Grobem Nieznanego Żołnierza odśpiewany zostanie hymn państwowy. Dokonana zostanie uroczysta zmiana warty oraz odczytany zostanie Apel Pamięci. Następnie wojewoda małopolski Łukasz Kmita wręczy odznaczenia państwowe i akty nabycia obywatelstwa polskiego, po czym nastąpi złożenie wieńców i kwiatów.

Na zakończenie odbędzie się defilada pojazdów reprezentacyjnych służb mundurowych i formacji konnych. Pojazdy reprezentacyjne Wojska Polskiego, Państwowej Straży Pożarnej, Policji i Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego będzie można także podziwiać wzdłuż placu Jana Matejki aż do godz. 15.00. Znajdą się tam również stoiska promocyjno-informacyjne przygotowane przez Wojskowe Centrum Rekrutacji w Krakowie i 6. Brygadę Powietrznodesantową im. gen. bryg. Stanisława Sosabowskiego.

Przy Barbakanie natomiast, tuż po zakończeniu uroczystości, skosztować będzie można tradycyjnej wojskowej grochówki.

Także Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie przygotował stoisko promocyjne w biało-czerwonym duchu. Będziemy dzielić się z odwiedzającymi m.in. wiatraczkami i małymi flagami, chętnych poczęstujemy słodyczami oraz umożliwimy namalowanie naszych barw narodowych na policzku.  

Fot. Małopolski Urząd Wojewódzki

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności