Wyjątkowa przesyłka dotarła do Krakowa. Samolot powitano salutem wodnym [ZDJĘCIA]

Wyjątkowa przesyłka dotarła do Krakowa. Samolot powitano salutem wodnym [ZDJĘCIA]

W piątek do Krakowa dotarł Ogień Pokoju, by oznajmić, że równo za dwa miesiące rozpoczną się Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023. Uroczystość zbiegła się z inną ważną wiadomością. Do drużyny Igrzysk jako Partner Główny dołączyła należąca do Totalizatora Sportowego marka LOTTO.

reklama

W piątek doszło do ważnego wydarzenia. Do Krakowa dotarł Ogień Pokoju, który 3 kwietnia został uroczyście rozpalony w Rzymie. Do Polski przywiózł go Prezydent RP Andrzej Duda, a w piątek do Krakowa – prezes Komitetu Organizacyjnego Igrzysk Marcin Nowak. Ta wyjątkowa przesyłka dotarła do Krakowa samolotem Polskich Linii Lotniczych LOT, Oficjalnym Przewoźnikiem Igrzysk Europejskich.

reklama

Jestem bardzo dumny, że mogłem przywieźć Ogień Pokoju do Krakowa. Obecność tego płomienia w naszym mieście to najlepszy dowód na to, że ceremonia otwarcia Igrzysk coraz bliżej. W najbliższych dniach zorganizowana zostanie sztafeta, w ramach której Płomień Pokoju będzie wędrował po Małopolsce – powiedział w piątek Nowak.

Na płycie lotniska powitał go prezes zarządu Kraków Airport, Radosław Włoszek. – Ogień Igrzysk, który przyleciał liniami PLL LOT do Kraków Airport i od teraz płonie w Krakowie, jest symbolem pokoju i wzajemnego szacunku, a także pięknej, sportowej rywalizacji – powiedział Włoszek. – Cieszymy się, że za pośrednictwem Kraków Airport do Krakowa i Małopolski przybędą sportowcy i kibice z wielu krajów. To znakomita okazja na szeroką promocję naszego regionu jako gospodarza tego wydarzenia, ale także Polski na arenie międzynarodowej – dodał prezes Kraków Airport.

Ogień Pokoju na Małopolskiej ziemi trafił następnie w ręce Marszałka Województwa Małopolskiego, Witolda Kozłowskiego.

– Wierzę, że ten żywy symbol wartości olimpijskich, który dotarł dziś do Małopolski zjednoczy nas pod głównym, przewodnim hasłem Igrzysk Europejskich: „Jesteśmy jednością” – „We are unity”. Mam nadzieję, że dla każdego uczestnika igrzysk będzie to najważniejsze przesłanie, które pozostanie na długo w pamięci po pobycie na gościnnej małopolskiej ziemi – powiedział Witold Kozłowski, Marszałek Województwa Małopolskiego.

Wydarzenie miało podniosły charakter. Samolot został powitany salutem wodnym, a w samo południe strażak Państwowej Straży Pożarnej odegrał Hejnał Mariacki. Ponadto w uroczystości wzięli udział m.in.: Wiceprezes Komitetu Organizacyjnego Igrzysk, Janusz Kozioł; prezes Kolei Małopolskich, Tomasz Warchoł oraz Radni Województwa Małopolskiego: Rafał Kosowski, Stanisław Bisztyga, Grzegorz Biedroń, Andrzej Wójcik i Robert Bylica.

Po uroczystości Płomień Pokoju wyruszył w dalszą drogę, tym razem pod opieką Witolda Kozłowskiego. Marszałek Województwa zabrał symbol Igrzysk w kierunku centrum miasta pociągiem Kolei Małopolskich.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności