Wybudują elektrownię jądrową w Nowej Hucie? Jest taki pomysł

Wybudują elektrownię jądrową w Nowej Hucie? Jest taki pomysł

Dziś odbyła się konferencja prasowa, w której udział brał premier Mateusz Morawiecki i Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Przedstawiono na niej propozycje budowy małych elektrowni jądrowych typu SMR w Polsce. Jedna z nich może powstać w Nowej Hucie.

reklama

Mały redaktor modułowy (Small Modular Reactors), który miałby powstać w Krakowie, to reaktor o małej lub średniej mocy, który nie produkuje dymów i nie zatruwa powietrza. To zielona energia, która jest tania i bezpieczna. Nie istnieje groźba skażenia radioaktywnego, a żadne odpady nie są emitowane do atmosfery czy wypuszczane do wody – zapewniano na konferencji.

reklama

Stronami umowy są Orlen, producent reaktorów oraz ArcelorMittal, na terenie którego została wskazana taka lokalizacja. Pieniądze na ten cel mają pochodzić m.in. z amerykańskich rządowych instytucji finansowych.

Jeden blok o mocy 300 MW zabezpieczy potrzeby nawet ok. 300-350 tys. gospodarstw domowych. Przewiduje się, że koszt produkcji 1 MWh energii elektrycznej z SMR docelowo będzie o około 30 proc. niższy niż w przypadku energii z gazu.

Do sprawy odniósł się dziś zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig. Podczas rozmów ze spółką władze miasta podkreślały, że priorytetem jest bezpieczeństwo krakowian a wszelkie decyzje w tej sprawie będą podejmowane w oparciu o dialog z mieszkańcami.

Poza Krakowem wstępne ogłoszone lokalizacje SMR-ów to: Włocławek, Ostrołęka, Stawy Monowskie, Dąbrowa Górnicza, Stalowa Wola (tarnobrzeska strefa ekonomiczna) oraz Warszawa. Zgodnie z zapowiedzią w ciągu kilku lat w Polsce ma powstać ponad 20 małych elektrowni jądrowych.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności