Tylko ten szpital w Krakowie będzie przeprowadzał takie operacje

Tylko ten szpital w Krakowie będzie przeprowadzał takie operacje

Lekarze z krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II będą mogli przeprowadzać zabiegi transplantacji płuc od zmarłych pacjentów. Na początku kwietnia została podpisana umowa z NFZ na finansowanie takich zabiegów.

reklama

Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II będzie piątym ośrodkiem w Polsce, gdzie będą przeprowadzane tego typu zabiegi. W ubiegłym roku szpital otrzymał pozwolenie od Ministerstwa Zdrowia na przechowywanie i przeszczepianie płuc od zmarłych dawców. Kilka lat temu Szpital podjął starania w zakresie uzyskania zgody na przeprowadzanie takich operacji.

reklama

Teraz Szpital rozpoczyna wdrażanie nowego programu. Tworzona jest lista biorców – Szpital liczy na owocną współpracę z innymi szpitalami w tym zakresie.

Kto może mieć przeprowadzony taki zabieg?

Jak informuje dr n. med. Mirosław Nęcki, pacjent musi spełnić określone kryteria do transplantacji płuc, a po zabiegu czeka go rehabilitacja, a także leczenie immunosupresyjne mające na celu zapobieganie odrzuceniu przeszczepionego narządu. Warto zaznaczy, że dla wielu osób jest to jedyny ratunek i szansa na wydłużenie życia.

Przeszczep płuc, to zabieg chirurgiczny wykonany u chorych z ciężkim i nieodwracalnym uszkodzeniem tego narządu, gdzie wykorzystano już inne możliwości leczenia. Najczęściej pacjentami są osoby chorujące na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, idiopatyczne zwłóknienie płuc, mukowiscydozę, idiopatyczne nadciśnienie płucne.

Transplantacja polega na zastąpieniu chorego płuca pacjenta zdrowym narządem pobranym od zmarłego dawcy.

W 2022 roku w całej Polsce wykonano 93 takie transplantacje od zmarłych dawców. Na liście biorców oczekuje niemal 140 osób. Szpital zaznacza, że liczba wykonywanych przeszczepień, ale także donacji narządów w Polsce znacząco odbiega od rezultatów osiąganych w czołowych państwach Unii Europejskiej.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności