Hotel Cracovia zostanie przebudowany

Hotel Cracovia zostanie przebudowany

Budynek dawnego hotelu Cracovia w przyszłości ma stać się nowym oddziałem Muzeum Narodowego poświęconym polskiemu designowi i architekturze XX i XXI wieku, dwóm dziedzinom kultury współczesnej, które nie były dotąd szerzej prezentowane w krajowym muzealnictwie.

reklama

Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński ogłosił konkurs architektoniczny na zaprojektowanie nowego oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie, który będzie się mieścił w historycznym budynku hotelu „Cracovia”. „Chcemy, aby była to interaktywna, wielowymiarowa i wielofunkcyjna instytucja, obejmująca nowoczesne rozumienie przemysłów kreatywnych w oparciu o architekturę i design” – mówił.

reklama

Wicepremier przypomniał, że budynek hotelu „Cracovia” został zakupiony kilka lat temu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla Muzeum Narodowego w Krakowie i zgodnie z wcześniejszymi planami będzie się tam mieścił oddział poświęcony architekturze i designowi.

Fot. Artur Rakowski

Minister kultury i dziedzictwa narodowego przypomniał, że prace przygotowawcze do ogłoszenia konkursu trwały kilka lat.

Budynek dawnego hotelu „Cracovia” jako nowy oddział MNK będzie poświęcony polskiemu designowi i architekturze XX i XXI wieku – dwóm dziedzinom kultury współczesnej, które nie były dotąd szerzej prezentowane w polskim muzealnictwie. W budynku znajdą się zarówno przestrzenie wystawiennicze i magazynowe, przeznaczone do eksponowania dzieł z kolekcji muzeum i wystaw czasowych, jak i rozbudowana część przeznaczona na współpracę ze współczesnymi projektantami i producentami, całość zaś będzie pełnić funkcję kreatywnego centrum o randze ogólnopolskiej. Muzeum będzie współpracować z licznymi podmiotami gospodarczymi, uczelniami oraz instytutami badawczymi.

Zróżnicowany charakter instytucji pozwoli na prezentację i popularyzację różnorodnych aspektów designu, takich jak: projektowanie produktu, graficzne, cyfrowe, społeczne czy projektowanie dla przyszłości, a także moda, transport i technologie. W ramach prezentacji architektury swoje miejsce znajdą tam kwestie: urbanistyki, architektury użyteczności publicznej, mieszkaniowej, przemysłowej, krajobrazu oraz eksperymentalnej.

Muzeum stanie się też miejscem współpracy oraz integracji rozwijających się w Polsce przemysłów kreatywnych. Istotną częścią działalności nowego oddziału będzie prezentacja najnowszych osiągnięć w dziedzinie wysokich technologii i nowych mediów, wpływających na formę i charakter wystaw poprzez posługiwanie się nowymi środkami wyrazu i zaawansowanymi technologicznie narzędziami w przekazie informacji. 

Fot. Artur Rakowski
reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności