93-latek chce być wolontariuszem na Igrzyskach Europejskich

93-latek chce być wolontariuszem na Igrzyskach Europejskich

Komitet Organizacyjny Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 zakończył oficjalny nabór na wolontariat. W systemie zarejestrowało się ponad 8000 kandydatów ze 111 krajów z całego świata. Najstarszy kandydat ma 93 lata. Organizatorzy nadal przyjmują zgłoszenia w ramach rekrutacji uzupełniającej.

reklama

Wolontariusze będą działać w 13 miastach przy 29 dyscyplinach sportowych, by wesprzeć organizacyjnie największą imprezę sportową w Europie w 2023 r. To oni staną się wizytówką nadchodzącego wydarzenia i będą tworzyć jego niezwykłą atmosferę. Wolontariusze będą widoczni we wszystkich lokalizacjach – na arenach sportowych, lotniskach, hotelach czy centrach mediowych. Będą wsparciem dla sportowców, trenerów, sędziów, turystów, dziennikarzy czy kibiców.

reklama

Kim będą wolontariusze Kraków-Małopolska 2023?

Co kierowało kandydatami na wolontariuszy? Dlaczego postanowili zgłosić swój akces? Wśród najczęściej podawanych motywacji są chęć niesienia pomocy, zdobycia doświadczenia i rozwoju. Większość aplikujących zaznacza też, jak ważna jest dla nich możliwość poznania nowych ludzi z całego świata. Chcą też być częścią ważnego wydarzenia.

Wśród kandydatów znaleźli się reprezentanci każdej grupy wiekowej. Najliczniejsze grono stanowią osoby młode – uczniowie i studenci. Nie brakuje też zgłoszeń od osób aktywnych zawodowo oraz seniorów. Wśród aplikacji znajdziemy zgłoszenia od całych rodzin. Aplikują rodzice wraz z dziećmi chcący wspólnie pogłębiać pasję do różnych dyscyplin sportowych. Są też dziadkowie z wnuczętami. Pojawiły się też zgłoszenia od małżeństw, które chcą wspólnie działać przy okazji Igrzysk Europejskich, tworząc równocześnie cenne wspomnienia.

Dla wielu osób wolontariat jest sposobem na dodatkową aktywność i realizację swojej pasji. Duża część osób traktuje to zajęcie jako odskocznię od codziennej pracy i obowiązków.

Zgłoszenia w liczbach

Największym zainteresowaniem wśród przyszłych wolontariuszy cieszą się działy: centrum wolontariatu i wolontariat sportowy. Wśród dyscyplin na prowadzeniu są skoki narciarskie na igelicie, a wśród miast – Kraków. Aż 40 procent osób deklaruje chęć zaangażowania się w działania organizacyjne jeszcze przed rozpoczęciem wydarzenia, a 1700 osób zaznaczyło chęć realizacji praktyk studenckich w ramach wolontariatu.

30 procent stanowią zgłoszenia kandydatów z zagranicy. Komitet Organizacyjny otrzymał aplikacje ze 111 krajów z całego świata. Prym wiedzie Europa – pod względem liczby zgłoszeń liderem jest Hiszpania przed Wielką Brytanią i Niemcami. Oferta wolontariatu podczas Igrzysk Europejskich 2023 dotarła do każdego zakątka świata, czego dowodem są zgłoszenia choćby z Peru czy Australii. Zainteresowana wolontariatem jest również zorganizowana grupa z Chin.

Kobiety stanowią 60% wszystkich zgłoszeń. Najliczniejsza grupa wiekowa to 16-19 lat. Najstarszy kandydat na wolontariusza pochodzi z Polski i ma 93 lata!

Zasięg promocyjny wolontariatu

Wolontariat podczas Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 jest ofertą skierowaną do każdego, bez względu na wiek i doświadczenie. Mając to na uwadze organizatorzy starali się dotrzeć do jak najróżniejszych grup: uczelni, szkół, organizacji studenckich i szkolnych, klubów sportowych, związków harcerskich, szkół językowych, bibliotek, domów kultury, centrów wolontariatu, uniwersytetów trzeciego wieku i centrów aktywności seniora.

Grafiki i materiały promocyjne zostały rozesłane po całym kraju. W Małopolsce o wolontariacie informowano także za pomocą plakatów i ulotek. Koordynatorzy Pionu Wolontariatu odbyli kilkadziesiąt spotkań na uczelniach i w szkołach w całym regionie.

Rekrutacja uzupełniająca

Jeśli chcesz dołączyć do grona wolontariuszy – nic straconego! Mimo, że oficjalny nabór dobiegł końca, Organizatorzy przyjmują zgłoszenia w ramach rekrutacji uzupełniającej. Kandydaci nadal mogą wypełnić formularz zgłoszeniowy i przystąpić do rekrutacji: https://www.european-games.org/pl/wolontariat/

Ostateczne wyniki naboru zostaną ogłoszone w maju. Wolontariusze przejdą wtedy szkolenia, dzięki którym zostaną wyposażeni w wiedzę potrzebną do skutecznego działania podczas Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności