Sukces krakowskiego programu programu in vitro

W Krakowie urodziły się pierwsze dzieci w ramach miejskiego programu in vitro. W 2022 r. przeprowadzono łącznie 171 procedur zapłodnienia pozaustrojowego i w efekcie uzyskano 88 ciąż.

W lutym 2023 roku w Krakowie urodziły się dwie pierwsze dziewczynki, których rodzice skorzystali z dofinansowania w ramach „Gminnego Programu Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego dla mieszkańców Krakowa”.

 – Jest to jeden z najlepszych wyników w Polsce, a dla nas powód do satysfakcji, ponieważ udało się opracować skuteczny program. Uważamy, że powinien być kontynuowany, bo przynosi spełnienie marzeń dla rodziców – podkreślał zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig podczas briefingu dla dziennikarzy z udziałem rodziców nowo narodzonej dziewczynki – Wiktorii. 

Kolejnych narodzin możemy spodziewać się już w tym miesiącu. W 2023 r. Miasto przeznaczy na ten cel 1,8 mln zł, co pozwoli na dofinansowanie co najmniej 360 procedur zapłodnienia.

Według Światowej Organizacji Zdrowia niepłodność dotyka 10-12 proc. populacji społeczeństw krajów wysokorozwiniętych. Dane dotyczące Polski są jeszcze bardziej niepokojące – Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii szacuje, że niepłodność dotyczy bezpośrednio nawet 1,5 mln polskich par, co stanowi około 20 proc. społeczeństwa w wieku reprodukcyjnym.

Kto może skorzystać z dofinansowania do in vitro?

Nabór do udziału w programie zostanie ogłoszony po wyborze placówek medycznych. Warunki uczestnictwa w programie dla par są takie same jak w 2022 r.. To znaczy, że zainteresowane osoby muszą spełnić m.in. następujące kryteria:

  • zarówno kobieta jak i mężczyzna są mieszkańcami Krakowa
  • wiek kobiety mieści się w przedziale 20-42 lata (wg rocznika urodzenia)
  • para spełnia określone ustawą o leczeniu niepłodności warunki podjęcia terapii metodą zapłodnienia pozaustrojowego
  • para wyraża zgodę na samodzielne pokrycie kosztów związanych z przechowywaniem kriokonserwowanych oocytów i zarodków oraz ewentualnych kriotransferów
  • brak kryteriów wykluczających z udziału w programie.

Także osoby, które uczestniczyły w programie w roku ubiegłym mogą wziąć w nim udział w 2023 r., pod warunkiem spełnienia powyższych warunków.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności