Policjanci zatrzymali dwóch 18-latków. Teraz grozi im długa odsiadka

Policjanci zatrzymali dwóch 18-latków. Teraz grozi im długa odsiadka

Funkcjonariusze policji zatrzymali dwóch oszustów. Mężczyźni podając się za policjantów przyczynili się do tego, że mieszkanki Nowej Huty i Podgórza straciły łącznie ponad 60 tys. złotych oraz inne kosztowności.

reklama

Do pierwszego oszustwa doszło 4 października ubr. 70-letnia mieszkanka Nowej Huty została oszukana przez osoby, która zadzwoniły na jej telefon stacjonarny i podały się za policjantów. Seniorka usłyszała wówczas, że jej oszczędności są zagrożone i w celu ochrony muszą zostać spakowane i wyrzucone przez okno. Wystraszona i zmanipulowana przez oszustów 70-latka zgodnie z instrukcją włożyła do reklamówki pieniądze, złote i srebrne monety oraz sztabki złota o łącznej wartości ponad 34 tys. złotych i wyrzuciła na zewnątrz, skąd odebrał je rzekomy policjant. 

reklama

Ten sam modus operandi przestępcy zastosowali 18 stycznia br. Tym razem ofiarą oszustów padła 75-letnia mieszkanka Podgórza, która wyrzuciła z balkonu zapakowane w reklamówkę pieniądze w kwocie ponad 30 tys. złotych. Kiedy seniorki zorientowały się, że żadnej policyjnej akcji nie było i zostały oszukane zwróciły się po pomoc do prawdziwych policjantów.

Funkcjonariusze zebrali szereg informacji, które pozwoliły im na wytypowanie potencjalnych sprawców przestępstwa. W połowie lutego br. śledczy ustalili, że dwaj podejrzewani o oszustwa osiemnastolatkowie mogą znajdować się w Wieliczce. Policjanci pojechali do jednego z wielickich hoteli, gdzie zatrzymali dwóch poszukiwanych przez nich osiemnastolatków. Śledczy przeszukali zajmowany przez mężczyzn pokój, gdzie znaleźli i zabezpieczyli marihuanę należącą do jednego z zatrzymanych. Ponadto funkcjonariusze zabezpieczyli pieniądze w kwocie ponad 5 tys. złotych oraz telefony komórkowe.

Śledczy ustalili, że z oszukiwania seniorów uczynili sposób na życie. Jeden z nich odpowiadał w przestępczym procederze za kwestie „logistyczne” tj. bukowanie hoteli, środków transportu itp., natomiast drugi zjawiał się w miejscu zamieszkania seniorek, skąd zabierał wyrzucone przez nie z okiem lub balkonów reklamówki z kosztownościami.

Kilka dni temu, sąd przychylił się do wniosku prokuratury i zastosował wobec osiemnastolatków środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na 3 miesiące.

Mężczyźni odpowiedzą za oszustwo, za co kodeks karny przewiduje karę do 8 lat więzienia. Ponadto jednemu z nich za posiadanie niewielkich ilości środków odurzających grozi dodatkowo nawet rok więzienia. Policjanci sprawdzają czy osiemnastolatkowie nie stoją też za innymi oszustami na szkodę małopolskich seniorów. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Zobacz również:

15-latka zamówiła przejazd przez aplikację. Kierowca wykorzystał ją seksualnie

Ta linia autobusowa w dni słoneczne będzie kursować częściej

Był poszukiwany. Ukrył się w bloku przy ul. Nowohuckiej

Agresywni pasażerowie mieli pecha. Trafili na policjanta

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności