KISS zagra ostatnich 50 koncertów! Jeden z nich w Krakowie

KISS zagra ostatnich 50 koncertów! Jeden z nich w Krakowie

W karierze zagrali tysiące koncertów. Właśnie zapowiedzieli pięćdziesiąt ostatnich! To będzie ostateczne pożegnanie KISS z publicznością. Jedno z tych historycznych wydarzeń odbędzie się 19 czerwca w Krakowie. Bilety na ten niecodzienny show można nabyć na www.biletserwis.pl 

reklama

Grupa KISS przez 50 lat kariery sprzedała ponad 100 milionów płyt i zagrała tysiące koncertów. Wiele z nich było przełomowych tak dla samego zespołu, jak i w historii muzyki. Z pewnością należą do nich koncerty w Las Vegas, na Maracanie w Rio de Janeiro czy sylwestrowe widowisko w Dubaju.  

reklama

Rezydencje koncertowe w Las Vegas uchodzą dzisiaj za bardzo prestiżowe. Nie zawsze tak było. W XX wieku cykle koncertów w jednym miejscu dawali artyści raczej schodzący powoli ze sceny, aniżeli wielkie gwiazdy. Nową formę rezydencji wprowadziła dopiero Celine Dion, dając koncerty w latach 2003-2007. Odtąd była to rozrywka teatralna na wysokim poziomie: połączenie piosenki, sztuki performance, innowacyjnego rzemiosła scenicznego i najnowocześniejszej technologii. Celine udało się spopularyzować rezydencję w Las Vegas jako pożądany sposób dla najlepszych artystów na koncertowanie w jednym miejscu. Obecnie uzyskanie rezydencji, czyli cyklu około dziesięciu koncertów i więcej, uchodzi za niezwykle prestiżowe i muzycy czasami całymi latami zabiegają o możliwość takiego występowania. 

KISS oczywiście również ma na swoim koncie taką rezydencję. Zagrali w The Joint at Hard Rock Hotel and Casino w Las Vegas. Występy w 2014 roku dosłownie wstrząsnęły światową stolicą hazardu. KISS rozgrzali słynne miasto grzechu do czerwoności, wykonując największe klasyki z całego przekroju swojej bogatej dyskografii, w tym m.in. „Rock And Roll All Night”, „Detroit Rock City”, „Shout It Out Loud”, „Love Gun” i wiele innych. W sumie grupa wystąpiła dziewięć razy. Koncerty rozpoczynało wejście w iście amerykańskim stylu. Zespół lądował helikopterem i już przebrany w swe charakterystyczne stroje udawał się w kierunku sali, gdzie za chwilę zaczynali grać. Ogromna kurtyna z rozświetlonym logo Kiss rozsuwała się na boki i ku uciesze widowni spektakularne show startowało! Ilość świateł, pirotechniki i wszelkiej maści widowiskowych ozdobników wzbudzało wielkie uznanie fanów, którzy tłumnie gromadzili się na każdym koncercie.. Przed „God of Thunder” Gene Simmons serwował solówkę i swój „popisowy” numer z językiem i bryzgającą z ust krwią, by następnie zostać wyniesionym na linkach na podest nad sceną. „Black Diamond” to chwila dla Erica Singera, którego bogaty zestaw perkusyjny umieszczony na podnośniku to się unosił wysoko ponad sceną, to znów powracał na swoje miejsce, Paul Stanley dla odmiany przechadzał się po pomoście zawieszonym ponad publicznością. Spektakularny koncert KISS oglądało się niczym przedstawienie. W ramach 40th Anniversary World Tour zespół nagrał album koncertowy „Kiss Rocks Vegas”, także w wersji video. Zarówno wydawnictwo jak i same koncerty pozwoliły zespołowi zarobić krocie. 

Warto w tym miejscu dodać, że KISS po raz pierwszy wystąpił w Las Vegas w 1975 roku. Zagrali dwa koncerty w Sahara Space Center. Za swoje występy otrzymali wtedy stosunkowo niewielkie sumy, bo zaledwie 700 dolarów za obydwa wieczory.

Koncertem KISS, który zgromadził największą jak dotąd publiczność, był występ na słynnym stadionie Maracana w brazylijskim Rio de Janerio. Wydarzenie odbyło się 18 czerwca 1983 roku, czyli niemal 40 lat temu i obejrzało go 137.000 fanów – taka oficjalna informacja widnieje na stronie zespołu. Liczne źródła podają jednak, że widownia sięgała nawet 200 tysięcy osób! To był największy tłum w karierze zespołu i drugi z trzech koncertów KISS podczas mini trasy po Brazylii. Fragmenty tego programu zostały nagrane i wyemitowane w telewizji i radiu przez Globo TV. Te trzy koncerty były pierwszymi występami KISS w Ameryce Południowej i ostatnimi, na których KISS wystąpił w makijażach do 1996 roku! I chociaż wcześniejsze koncerty po Stanach Zjednoczonych na tej trasie były odwoływane z powodu niskiego poziomu sprzedaży biletów, to właściwie wszystkie występy w Ameryce Południowej cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem.  

Uwagę całego świata muzycznego przykuł sylwestrowy koncert KISS w Dubaju 31 grudnia 2020 roku. Produkcja tego wydarzenia kosztowała zawrotną sumę 10 milionów dolarów. Dubajska scena była monstrualnych rozmiarów i mierzyła 80 metrów wysokości, a samo wydarzenie rejestrowało aż 50 najnowszych i najwyższej jakości kamer. Po show zostały odnotowane dwa nowe rekordy w Księdze Rekordów Guinessa. Pierwszy dotyczył pokazu pirotechnicznego sięgającego 35 metrów wysokości! Nowy wynik zaliczono do kategorii najwyższego pokazu pirotechnicznego, który odbył się podczas koncertu muzycznego. Drugi rekord dotyczył jednoczesnego wystrzelenia 70 miotaczy ognia ze sceny. Wyśmienity show w połączeniu z pokazem, któremu towarzyszyły najwyższe budowle świata, zapierał dech w piersi nawet najbardziej wymagającego widza. Tak więc sylwestrowy występ KISS w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich pobił światowe rekordy Guinnessa w zakresie pirotechniki koncertowej.

W tym zestawieniu nie może zabraknąć polskich koncertów KISS. Po raz pierwszy grupa miała przyjechać do Warszawy na występ zaplanowany 26 maja w 1997 roku w ramach trasy „The Alive/Worldwide Tour”. Sprzedaż biletów nie cieszyła się jednak zainteresowaniem i show odwołano. Dopiero po 22 latach od tego czasu grupa wystąpiła po raz pierwszy w Polsce. Gene Simmons i Paul Stanley z zespołem przyjechali 18 czerwca 2019 roku do TAURON Areny Kraków, by u schyłku kariery spotkać się ze swymi fanami w naszym kraju. Zespół dał ponad dwugodzinny koncert wypełniony pokazami pirotechnicznymi, jakich na koncercie w Polsce jeszcze nikt wcześniej nie widział. Podobnym zainteresowaniem cieszył się występ w Atlas Arenie w Łodzi przed rokiem. Tak samo, jak podczas pierwszego polskiego koncertu, widowisko stanowiło połączenie rockowego koncertu z cyrkowym przedstawieniem i spektakularną oprawą pirotechniczną. Przed show przygotowano 200 kg suchego lodu, 43 butle z gazem do pokazów pirotechnicznych oraz 120-metrową linę do tyrolki, po której zjechał Paul Stanley. Cały występ KISS był po brzegi wypełniony spektakularnymi efektami.

Nie mniej widowiskowo szykuje się podczas najbliższego koncertu KISS w Polsce. Wydarzenie będzie jednym z pięćdziesięciu koncertów pożegnalnych w karierze tego kultowego zespołu. To trzeba zobaczyć, bo kolejnej szansy już nie będzie! Koncert odbędzie się 19 czerwca w TAURON Arenie Kraków. Bilety na koncert dostępne są na www.biletserwis.pl. Wydarzenie organizuje agencja Prestige MJM. 

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności