Takiej operacji w Krakowie jeszcze nie było!

Takiej operacji w Krakowie jeszcze nie było!

W Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II odbył się pierwszy w Małopolsce zabieg implantacji wszczepienia stentgraftu z odnogami do gałęzi łuku aorty. Proteza jest dobierana indywidualnie do kształtu aorty i do jej odgałęzień dla każdego pacjenta. Procedura ta jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a jej koszt to niemal 200 tysięcy złotych.

reklama

Takiej operacji w Małopolsce jeszcze nie było! Zabieg został wykonany przy współpracy z ekspertem nadzorującym – prof. dr hab. n. med. Piotrem Kasprzakiem, a także przy wsparciu doświadczonego radiologia interwencyjnego z Zakładu Radiologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – dr. n. med. Rafała Maciąga.

reklama

Operowany 71-letni mężczyzna obecnie przebywa na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii, a jego stan jest stabilny.

Jak informują lekarze, zabieg polega na wprowadzeniu wewnątrznaczyniowo protezy (tzw. stentgraftu) do objętego patologią odcinka aorty. Protezę wprowadza się przez nakłucie skóry, z dostępu przez tętnicę udową pod kontrolą radiologiczną. Standardowo stosowane stentgrafty nie mogą być jednak wszczepiane w odcinkach aorty, w których odchodzą od niej duże tętnice (tzw. gałęzie) zaopatrujące w krew najważniejsze narządy. W sytuacji, gdy konieczne jest zaopatrzenie aorty w takim odcinku- stentgraft musi posiadać dodatkowe elementy, tzw. odgałęzienia (ang. branch). Pozwala to zaopatrzyć patologię aorty przy zachowaniu drożności dużych tętnic odchodzących od niej.

Implantowanie stentgraftów z odgałęzieniami do łuku aorty stanowi znaczny postęp, gdyż pozwala zwiększyć grupę chorych, których można leczyć techniką wewnątrznaczyniową. Jest to szczególnie istotne jeśli stan ogólny i choroby współistniejące powodują, że chory nie może być zoperowany metodą klasycznej chirurgii. Zastosowanie techniki Arch Branch TEVAR jest zatem często jedyną opcją leczenia dla wielu takich pacjentów.

Zespół operujący: dr hab. med. Mariusz Trystuła, prof. dr hab. n. med. Piotr Kasprzak, dr n. med. Jakub Zasada, dr n. med. Rafał Maciąg, dr n. med. Marek Kazibudzki, lek. med. Adam Hydzik. Instrumentariuszki: mgr piel. Lucyna Kugler, mgr piel. Krystyna Kałużny. Zespół Anestezjologiczny: dr n. med. Paweł Moncznik, mgr piel. Katarzyna Otowska

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności