Sprawdź zeznania podatkowe w Twój e-PIT

Sprawdź zeznania podatkowe w Twój e-PIT

Krajowa Administracja Skarbowa rozpoczyna przyjmowanie zeznań podatkowych za ubiegły rok. Okres rozliczeń kończy się w tym roku 2 maja.

reklama

Od dziś można sprawdzić przygotowane przez KAS swoje zeznanie PIT. Dzięki usłudze Twój e-PIT, zeznania można rozliczać drogą elektroniczną, bez wychodzenia z domu. Co warto zaznaczyć, podatnicy, którzy rozliczą się elektronicznie, szybciej otrzymają zwrot podatku.

reklama

Z dochodów można rozliczyć się na trzy sposoby:

  • Poprzez Twój e-PIT. Wystarczy zalogować się na swoje konto w e-Urzędzie Skarbowym i wybrać swoje zeznanie podatkowe. Usługa jest dostępna od dzisiaj.
  • Przez system e-deklaracje, z którego częściej korzystają przedsiębiorcy.
  • Składając PIT papierowy w urzędzie lub wysyłając go pocztą.

Zachęcamy do korzystania z usługi Twój e-PIT, bo to najszybszy sposób rozliczenia. Każdy, kto rozliczy się elektronicznie otrzyma zwrot nadpłaconego podatku w ciągu 45 dni. Dzięki automatyzacji wiele zwrotów z PIT-37 możemy zwrócić jeszcze szybciej, nawet w ciągu 10 dni. W przypadku drogi papierowej na nadpłatę trzeba czekać dłużej, do 3 miesięcy. – mówi Bożena Drabik, Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Krakowie.

Modyfikuj zeznanie według potrzeb

W przygotowanym przez KAS zeznaniu można wprowadzić zmiany, np. rozliczyć się samodzielnie, z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Niektóre ulgi KAS proponuje automatycznie, np. kontynuowana ulga na dzieci. Natomiast odliczenia, o których wie tylko podatnik (np. ulga na zabytki, darowizny), trzeba uzupełnić samodzielnie. Jeżeli zeznanie PIT-37 nie zostanie złożone do 2 maja, system zaakceptuje je automatycznie.

Urząd skarbowy poinformuje o korzystniejszym rozliczeniu

W trakcie 2022 r. zmieniały się przepisy (Polski Ład i Niskie Podatki). W usłudze Twój e-PIT dostępne jest jedno rozliczenie, według aktualnych przepisów. Dla niektórych osób rozliczenie według poprzednich regulacji może okazać się korzystniejsze. W takich sytuacjach urząd skarbowy obliczy większy zwrot podatku lub niższą dopłatę, zawiadomi o tym zainteresowanego i zwróci mu odpowiednią kwotę. „Podatnicy nie muszą przygotowywać dwóch wersji zeznania. To my sprawdzimy, które rozliczenie będzie korzystniejsze. – wyjaśnia Bożena Drabik. Niezależnie, każdy może sprawdzić hipotetyczną wersję rozliczenia na opracowanym przez Ministerstwo Finansów kalkulatorze na www.podatki.gov.pl.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności