Rozpoczął się tydzień modlitw o trzeźwość narodu

Rozpoczął się tydzień modlitw o trzeźwość narodu

W Kościele w całej Polsce rozpoczął się 56. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Ma zachęcić do umiarkowania podczas karnawałowych zabaw oraz do podjęcia postanowień abstynencji, np. w czasie Wielkiego Postu.

reklama

Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu to jedna z inicjatyw związana z upowszechnianiem trzeźwości. Rozpoczyna się co roku w ostatnią niedzielę karnawału i trwa do soboty przed I Niedzielą Wielkiego Postu włącznie. Ma zachęcić do umiarkowania podczas karnawałowych zabaw oraz do podjęcia postanowień abstynencji, np. w czasie Wielkiego Postu.

reklama

W parafiach wykładane są często księgi trzeźwości, do których można wpisać swój dar abstynencji, zwłaszcza podjętej z miłości do bliźnich pogrążonych w nałogach.

Bp Bronakowski zaznaczył, że problem Polaków jest „proalkoholowa mentalność” – Dane Światowej Organizacji Zdrowia z 2019 roku wskazują, że w populacji powyżej 15. roku życia na każdego Polaka przypadało prawie 12 litrów czystego spirytusu. A już 8 litrów uznaje się za poziom progowy dla postępującej degradacji narodu.

Obecne poziomy spożycia etanolu są dziesięć razy większe, niż poziomy w Polsce przed stu laty. Spożycie piwa w Polsce wynosi 136 litra na osobę powyżej 15 r. życia. Piwo stało się najtańszym napojem chłodzącym. Przekłada się to na ogrom strat alkoholowych – wyjaśnił.

Więcej informacji z Krakowa:

Nieprzytomny mężczyzna leżał na chodniku. Został pobity

Brał udział w kolizji. Okazało się, że obywatel Gruzji jest poszukiwany

Dzień Kota! Nasi czytelnicy pochwalili się swoimi pupilami [ZDJĘCIA]

Piesek sam podróżował tramwajem. Poszukiwany jest właściciel

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności