Nowa Huta zostanie ogłoszona Pomnikiem Historii

Nowa Huta zostanie ogłoszona Pomnikiem Historii

Nowa Huta zostanie ogłoszona Pomnikiem Historii. Uznanie Nowej Huty za pomnik historii to formalne usankcjonowanie wieloletnich starań społeczności lokalnej, ekspertów oraz wszystkich osób i instytucji, którym zależało na tym, by chronić i informować o wyjątkowości tego kulturowego krajobrazu. 

reklama

W najbliższy piątek, 3 lutego prezydent Krakowa Jacek Majchrowski odbierze z rąk prezydenta kraju Andrzeja Dudy rozporządzenie ogłaszające ustanowienie „Krakowa – zespołu architektonicznego i urbanistycznego dzielnicy Nowa Huta” za Pomnik Historii. 

reklama

Uznanie za Pomnik Historii to jedna ze stosowanych w Polsce form ochrony zabytków, którą dotychczas zostało objętych 117 obiektów i miejsc w Polsce szczególnie cennych dla kultury narodowej. W Krakowie są to: Stare Miasto, Opactwo Benedyktynów w Tyńcu i Kopiec Kościuszki, a teraz także zespół architektoniczny i urbanistyczny Nowej Huty.

Uznanie „Krakowa – zespołu architektonicznego i urbanistycznego dzielnicy Nowa Huta” za pomnik historii to zwieńczenie wspólnych starań mieszkańców, władz miasta i specjalistów zajmujących się zabytkami. Mam szczególną satysfakcję i wdzięczność dla wszystkich środowisk i osób zaangażowanych w proces wpisu Nowej Huty na listę Pomników Historii. Byli to lokalni aktywiści miejscy, pracownicy instytucji kultury, radni dzielnicowi, zaangażowani konserwatorzy, pracownicy zespołu parków kulturowych, ale także przedstawiciele spółdzielni, wspólnot mieszkańców, kończąc na ekspertach Narodowego Instytutu Dziedzictwa. To nasz wspólny sukces – podkreśla Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury, który od 2019 r. koordynował starania miasta o uznanie Nowej Huty za Pomnik Historii – Niech ten prestiżowy tytuł przynosi rozwój dzielnicy, wzmacnia jej tożsamość, ale i atrakcyjność dla turystyki kulturowej i inwestycji społecznych.

Źródło UMK

Zobacz więcej informacji z Krakowa:

Kiedy Prądnik Biały stanie się najbardziej rozwiniętą infrastrukturalnie dzielnicą Krakowa?

Fani w każdym wieku przeżyją dreszczyk emocji. Przed nami świetne wydarzenie w Krakowie

Pasażer zaatakował kontrolera biletów w autobusie linii nr 129

Krakowscy policjanci zatrzymali nożownika. Wpadł na terenie jednej z krakowskich galerii

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności