Lipa w Parku Jordana musi zostać wycięta [ZDJĘCIA]

Lipa w Parku Jordana musi zostać wycięta [ZDJĘCIA]

Znajdująca się w Parku Jordana lipa drobnolistna na podstawie pozwolenia Miejskiego Konserwatora Zabytków oraz odpowiedniego zezwolenia musi zostać niestety usunięta. W najbliższym czasie Zarząd Zieleni Miejskiej w ramach nasadzenia zastępczego posadzi w tym miejscu lipę drobnolistną o obw. pnia 20-22 cm.

reklama

Drzewo znajduje się w bliskim sąsiedztwie mocno uczęszczanej alejki parkowej oraz nieopodal budynku Jordanówki, przy głównym wejściu do parku. Jest to miejsce, w którym najważniejsze znaczenie ma bezpieczeństwo spacerowiczów, a statyka drzewa jest bardzo mocno zaburzona. Jak informuje Zarząd Zieleni Miejskiej w listopadzie 2022 została wykonana ekspertyza dendrologiczna zintegrowaną bezinwazyjną metodą testu obciążeniowego elasto-inklino, przez specjalistę dendrologa z wieloletnim doświadczeniem.

reklama

Podczas ekspertyzy stwierdzono wizualnie i osłuchowo wypróchnienie pnia w strefie najbardziej narażonej na złamanie tj. do wys. 1,5m. Pień nie posiada też rezerwy bezpieczeństwa na złamanie. W odziomku stwierdzono owocniki zgliszczaka pospolitego. Miejsce wypróchnienia u podstawy pnia oraz rozkład powodowany przez zgliszczaka, uniemożliwia pozostawienie drzewa nawet w postaci zweteranizowanej.

Fot. ZZM

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności