Weekendowe spacery z przewodnikiem [ZA DARMO]

Weekendowe spacery z przewodnikiem [ZA DARMO]

Koło Grodzkie PTTK w Krakowie zaprasza na kolejne spacery w ramach 51. sezonu akcji „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa”.

reklama

Aby wziąć udział w akcji, wystarczy zgłosić się na miejsce zbiórki wskazane w programie. Udział w spacerach jest bezpłatny.

reklama

Sobota, 21 stycznia:

 • dla odznaki złotej: „Krakowskie kamienice – detale architektoniczne”
  Detale architektoniczne – czyli co? Bardzo wiele. Są to godła, rzeźby, obrazy, stolarka okienna, ozdobne klatki schodowe, witraże, a nawet posadzki! Podczas spaceru będzie okazja do poznania tych detali, jeszcze zachowanych i dostępnych do obejrzenia! A wybrać się naprawdę warto, bo krakowskie kamienice kryją ich bardzo wiele. Niestety z dnia na dzień są likwidowane, a wejście do kamienic coraz trudniejsze.
  Spotkanie o godz. 9.00 przed Domem Turysty PTTK – Hotelem Wyspiański, ul. Westerplatte 15/16.
 • dla wszystkich odznak „Powstańczym szlakiem do Ojcowa”
  22 stycznia 1863 r. w Królestwie Polskim wybuchło powstanie styczniowe. Ojców, choć blisko Krakowa, w tamtym czasie znajdował się na terenie Królestwa Polskiego i również odczuł skutki wybuchu powstania. Co roku w okolicach daty wybuchu, organizowane są uroczyste obchody ku pamięci poległych powstańców, połączone z prelekcjami, ogniskiem. W tym roku obchodzimy okrągłą, 160. rocznicę powstania.
  Uwaga! Spacer terenowy, około 8 km marszu – zaczynamy w Smardzowicach, kończymy w Murowni (powrót autobusem nr 310).
  Spotkanie o godz. 8.15 na pętli autobusowej „Krowodrza Górka”, odjazd autobusu nr 267 o godz. 8.30.

Niedziela, 22 stycznia:

 • dla odznaki brązowej: „Szlakiem Jana Matejki po Krakowie”
  Jan Matejko był najwybitniejszym przedstawicielem polskiego malarstwa historycznego XIX w. Uczył się w szkole św. Barbary i gimnazjum św. Anny, a następnie m.in. w Krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, w Monachium oraz w Wiedniu. Od dziecka zafascynowany był historią Polski, dlatego też postanowił nie tylko ją zilustrować, ale przede wszystkim przeanalizować przyczyny jej upadku, aby wyciągnięte wnioski posłużyły teraźniejszości i przyszłości. Tak powstały najwspanialsze kompozycje. Matejko żył tylko 55 lat, ale wykonał tytaniczną pracę. Jego pogrzeb zgromadził tysiące mieszkańców Krakowa i dziesiątki delegacji z całej Polski.
  Spotkanie o godz. 9.30 przed Domem Turysty PTTK – Hotelem Wyspiański, ul. Westerplatte 15/16.
 • dla odznaki srebrnej: „Tajemnice ulicy Smoleńsk i Nowego Światu”
  Nowy Świat, zwany także Smoleńsko to dawna dzielnica katastralna Krakowa, dzisiaj wchodząca w skład dzielnicy I Stare Miasto. Nazwą Nowy Świat określa się teren pomiędzy ulicami Straszewskiego, Podzamcze, rzeką Wisłą, Krasińskiego, Piłsudskiego, Garncarską, pl. Sikorskiego, Jabłonowskich, Loretańską, Kapucyńską, a jego główną osią są ulice Retoryka i Smoleńsk. Znajduje się tam wiele ciekawych budynków, instytucji jak np. kościoły, szkoły, muzea, przeważnie zaprojektowane przez wybitnych architektów.
  Spotkanie o godz. 9.00 przed Kinem Kijów, al. Krasińskiego.
 • dla odznaki „Z Pawim Piórem”: „Kraków przed Piastami”, dr hab. Marcin Starzyński
  Wykład organizowany przez Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, wstęp wolny.
  Spotkanie o godz. 10.30 w sali konferencyjnej PTTK, ul. Zyblikiewicza 2b.

Szczegółowe informacje o akcji, program na cały miesiąc, regulamin zdobywania odznaki można uzyskać na stronie internetowej kologrodzkie.pl.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności