W Szpitalu na Klinach można skorzystać z bezpłatnych badań cytologicznych

W Szpitalu na Klinach można skorzystać z bezpłatnych badań cytologicznych

Szpital na Klinach włącza się w Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Z tej okazji pacjentki mogą skorzystać z bezpłatnych badań cytologicznych. Liczba miejsc jest ograniczona.

reklama

W dniach 23-29 stycznia obchodzimy Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, którego celem jest podniesienie świadomości na temat tego nowotworu. Zgodnie z szacunkami WHO rak szyjki macicy jest czwartym najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet na świecie, z szacunkową liczbą 604 000 nowych przypadków. W Polsce jak podaje raport „Nowotwory złośliwe w Polsce” zachorowalność na raka szyjki macicy wynosi 2,3 tys. kobiet. Choć w ostatnich latach w naszym kraju obserwuje się spadek zachorowalności i umieralności z powodu tego nowotworu, to wciąż mamy wiele do zrobienia aby poprawić dostęp do profilaktyki. W przypadku raka szyjki macicy dysponujemy skuteczną profilaktyką: pierwotną w postaci szczepień oraz profilaktyką wtórną w postaci badań cytologicznych. Badania cytologiczne umożliwiają wykrycie choroby na bardzo wczesnym etapie – stanów przedrakowych, które są wyleczalne prawie w 100%!

reklama

Szpital na Klinach aktywnie włącza się w Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy

Szpital na Klinach

W dniach 23 – 31 stycznia w krakowskim Szpitalu na Klinach w godz. 9.00 – 14.00 wszystkie zainteresowane panie będą mogły skorzystać z bezpłatnych badań cytologicznych. To kolejna inicjatywa szpitala, która ma za zadanie zachęcać Polki do systematycznych badań i budować świadomość, że pomimo strachu przed badaniami warto je wykonywać ponieważ w większości przypadków nowotwór wykryty na wczesnym stadium zaawansowania daje duże szanse na wyleczenie. Panie zainteresowane bezpłatnymi badaniami proszone są o kontakt z pracownikami rejestracji Szpitala na Klinach telefonicznie pod nr 12 267 40 64 lub mailowo rejestracja@neohospital.pl. Liczba badań jest ograniczona.

Jakie objawy powinny skłonić kobietę do odwiedzenia ginekologa i jak współczesna medycyna leczy ten nowotwór?

W przypadku raka szyjki macicy objawy takie jak plamienia i krwawienia kontaktowe, upławy, czy ból  podbrzusza lub w obrębie miednicy pojawiają się najczęściej, kiedy choroba jest już w zaawansowanym stadium. Zgodnie z szacunkami przekształcenie się dysplazji szyjki macicy w raka następuje dopiero po upływie 3 do 20 lat, ale  średni wiek kobiety, u których występują zmiany poprzedzające pojawienie się raka wynosi 28 lat! To właśnie dlatego, że stany przednowotworowe lub rak przedinwazyjny, przebiegają w sposób prawie bezobjawowy trzeba pamiętać o regularnym wykonywaniu cytologii . – wyjaśnia dr Maciej Olszewski.

Aktualnie chirurgia stanowi podstawę leczenia wczesnych postaci raka szyjki macicy.  Krakowski Szpital na Klinach od stycznia 2021r. pacjentkom z rakiem szyjki macicy daje możliwość przeprowadzenia  bezpłatnie zabiegu robotycznego dzięki programowi badawczo-rozwojowemu dofinansowanemu ze środków unijnych. Jak wyjaśnia Joanna Szyman – Prezeska Grupy Neo Hospital, do której należy Szpital na Klinach – Prowadzimy pierwszy w Polsce program badawczo-rozwojowy w dziedzinie ginekologii onkologicznej z wykorzystaniem systemu robotycznego dla pacjentek z rakiem szyjki macicy i trzonu macicy.  Od momentu rozpoczęcia realizacji programu zgłosiło się do nas blisko 250 kobiet, a dotychczas zoperowaliśmy ponad 100 pań. Uzyskane do tej pory wyniki wskazują, że zastosowane metody operacyjne, przeprowadzone w asyście robota, przyczyniają się do poprawy jakości leczenia operacyjnego chorych i mają szczególną wartość u chorych z chorobami współistniejącymi.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności