W jednej z krakowskich galerii odbyły się psie egzaminy

W jednej z krakowskich galerii odbyły się psie egzaminy

Czworonogi zdawały egzaminy w Krakowie. Wydarzenie odbyło się w Galerii MOZAIKA.

reklama

Krakowska Galeria MOZAIKA jest idealnym miejscem na przeprowadzanie egzaminów oraz części szkoleń dla psów serwisowych. Alejki ze sklepami, po których stale przechadza się mnóstwo ludzi, to sytuacje, w których pies wspierający człowieka musi się bezbłędnie odnajdywać. Takie zwierzę, będąc w pracy, nie powinno reagować na obecność innych ludzi czy psów.

reklama

Podawanie przedmiotów, otwieranie drzwi, poruszanie się w galerii na luźnej smyczy i niezwracanie uwagi na mijane osoby – takim zadaniom musiały sprostać psy zdające egzaminy na zwierzęta asystujące osobom niepełnosprawnym oraz wspierające ludzi z problemami emocjonalnymi. Gucio i Ajsza pozytywnie zaliczyli sprawdziany przeprowadzone na terenie Galerii MOZAIKA w Krakowie.

– W Galerii MOZAIKA nieustannie angażujemy się w projekty związane ze wsparciem lokalnych społeczności. Gdy otrzymaliśmy prośbę o udostępnienie przestrzeni na egzamin psów wspierających i asystujących, odpowiedź była oczywista. Wśród naszych klientów są osoby niepełnosprawne, którym podczas zakupów asystuje pies przewodnik, dlatego ten temat jest nam bardzo bliski – mówi Joanna Kwolek, dyrektor MOZAIKI Kraków.

Gucio, 2-letni owczarek belgijski, bezbłędnie poradził sobie z zadaniami, jakie musi wykonywać pies asystujący osobom niepełnosprawnym, a jego umiejętności zostały potwierdzone certyfikatem. Natomiast 4-letnia Ajsza wykonała wszystkie zadania przeznaczone dla psa wsparcia emocjonalnego. Ta śliczna suczka rasy Jack Russell terier okazała się wybitnie utalentowana.

– Zadaniem psa wsparcia emocjonalnego jest praca z ludźmi, którzy zmagają się z lękami, fobiami, będącymi w żałobie czy nawet w depresji. Dobrze przeprowadzona socjalizacja Ajszy wpłynęła na umiejętność adaptacji w różnych miejscach i okolicznościach, dzięki czemu jest predysponowana do towarzyszenia swojemu opiekunowi jako wsparcie emocjonalne. Natomiast Gucio to młody i dynamiczny pies, którego energię nie jest łatwo opanować, za to uczy się bardzo szybko i już jest pełnoprawnym i wykwalifikowanym asystentem osoby niepełnosprawnej. Cieszę się, że oba psy doskonale wykonały swoje zadania. Dzięki przychylności Galerii MOZAIKA będziemy mogli przeprowadzać tutaj kolejne egzaminy – mówi Kamila Żurek, dogoterapeutka i wiceprezes zarządu Fundacji ISKRA.

Według Fundacji ISKRA i Szkoły Qumam z Krakowa, przeprowadzającej egzaminy w krakowskiej MOZAICE, test, jaki przeszła Ajsza, był pierwszym takim egzaminem w Polsce. W naszym kraju prawdziwe docenienie wpływu psa na osoby borykające się z problemami emocjonalnymi jest na wczesnym etapie. Natomiast Program ESA (Emotional Support Animal) jest szeroko rozpowszechniony w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej.

– Zwierzęta dające człowiekowi wsparcie emocjonalne mają tam dostęp do wszystkich placówek publicznych na podobnych zasadach jak pies asystujący. W Polsce prawo dotyczące tego typu zwierząt nie zostało jeszcze uregulowane – dodaje dogoterapeutka.

Kamila Żurek ma kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu dogoterapii i jest również wykładowcą w Wyższej Szkole Europejskiej w Krakowie, na kierunku behawiorystka zwierząt towarzyszących. Potwierdza, że psy dają człowiekowi poczucie ciepła i bezpieczeństwa. Obecność przyjaznego i otwartego psa obniża ciśnienie krwi, poczucie stresu, agresji czy niepokoju i znacznie przyczynia się do poprawy samopoczucia.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności