Niecodzienna sytuacja na dnie reaktora biologicznego. Do akcji ruszył dzielny nurek

Nurek w wodociągach krakowskich

Awaria nie wybiera, kiedy jakieś urządzenie niespodziewanie się zepsuje, to konieczna jest jego pilna naprawa. Tym bardziej, jak chodzi o ciągłość pracy Oczyszczalni Ścieków Kujawy w Krakowie.

reklama

Takiej niecodziennej i trudnej naprawy podjął się nurek, który musiał na głębokości 4,5 m i w całkowitych ciemnościach usuwać usterkę. Sama naprawa trwała 20 minut, jednak przygotowanie do nurkowania zajęło aż 4 godziny!

reklama

Jak informują Wodociągi Miasta Krakowa, przed zanurzeniem w gęstej zawiesinie nurek musiał zapoznać się z układem urządzeń leżących na dnie i zapamiętać go. Takie czynności serwisowe wykonywane są tylko za pomocą dotyku i słuchu. Dodatkowo, hełm nurka waży aż kilkadziesiąt kilogramów – można sobie wyobrazić, jakie to było trudne zadanie do wykonania.

Dzielny nurek był wyposażony w dodatkową butlę z tlenem i cały czas pozostawał w kontakcie radiowym z osobami nadzorującymi proces z zewnątrz.

Oczyszczalnia Ścieków Kujawy

Oczyszczalnia Ścieków Kujawy została zbudowana w 1999 roku (I etap) w celu obsługi niezależnego systemu kanalizacji ogólnospławnej Nowej Huty oraz aby wspomóc Oczyszczalnie Ścieków Płaszów.

Ze względu na umieszczenie „Kujaw” na niechlubnej liście tzw. „gorących punktów” (hot spots), ujętych w Konwencji Helsińskiej, w 2001 roku rozpoczęto II etap budowy, m.in. rozbudowano trzecią nitkę technologiczną. Dzięki oddaniu do eksploatacji unowocześnionej oczyszczalni ścieków w 2002 roku, możliwe było skreślenie oczyszczalni z listy hot spots w 2003 r.

Bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące ochrony środowiska, a także chęć poprawy komfortu życia Krakowian, zaowocowały w latach 2013-2015, modernizacją i rozbudową zakładu, w ramach projektu unijnego. Obecnie jest to mechaniczno-biologiczna oczyszczalnia spełniająca wszystkie obowiązujące normy. Zakład oczyszcza ścieki komunalno-bytowe od 250 tys. mieszkańców, a odbiornikiem ścieków oczyszczonych jest rzeka Wisła.

Nurek w wodociągach krakowskich
Fot. WMK S.A
Nurek w wodociągach krakowskich
Fot. WMK S.A
Nurek w wodociągach krakowskich
Fot. WMK S.A
reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności