Montaż klimatyzacji Kraków – jak wybrać dobrych fachowców?

artykuł sponsorowany
Montaż klimatyzacji Kraków – jak wybrać dobrych fachowców?

Przedłużające się fale upałów, troska o naturę i nowe przepisy ochrony środowiska sprawiają, że branża HVAC doświadcza nieustannego rozwoju. Najlepszy dowód na to stanowi wzrost liczby firm, oferujących tego rodzaju usługi, szczególnie w największych miastach. Sprawdź, jak wybrać dobrą firmę, która przeprowadzi montaż klimatyzacji od A do Z na twoje zlecenie w Krakowie.

O czym pamiętać, wybierając firmę do montażu klimatyzacji?

Bujny rozkwit całej branży przyniósł ze sobą nie tylko większą konkurencję o klienta, ale także dużą ilość niesprawdzonych ekip, oferujących usługi na niskim poziomie, kuszących jednak ceną znacznie poniżej stawek rynkowych. Minusów takiego stanu rzeczy nie trzeba daleko szukać – niska estetyka, często marna wydajność, brak gwarancji na wykonaną pracę. Czyli wszystko, czego chcemy jako klienci uniknąć jak ognia.

Wybierając firmę, która wykona dla ciebie montaż klimatyzacji, przeanalizuj oferty od kilku różnych wykonawców. Weź pod uwagę zakres usług i porównaj między sobą. Kwestię tego, co powinno zawierać się w montażu, omawiamy w dalszej części poradnika. Uwzględnij opinie klientów w Google i innych miejscach oraz poproś o portfolio i zdjęcia przykładowych realizacji. Na tej podstawie będziesz mógł dokonać wstępnej selekcji, odrzucając przedsiębiorstwa, które nie wzbudziły swoim podejściem twojego zaufania.

Jakie certyfikaty musi posiadać firma przeprowadzająca montaż?

Certyfikat UDT, wydawany przez Urząd Dozoru Technicznego, jest dokumentem wymaganym prawnie do prowadzenia zarejestrowanej działalności w zakresie montażu klimatyzacji. Mimo to – jak nietrudno się domyślić – jego brak nie stanowi rzadkości wśród firm o wątpliwej reputacji.

Monterzy klimatyzacji zatrudnieni przez firmę muszą posiadać ważny certyfikat F-Gazowy, dopuszczający do prac, takich jak montaż urządzeń, napełnianie czynnikiem chłodniczym, sprawdzanie szczelności oraz serwis. Do podłączenia elektrycznej części instalacji niezbędne będzie posiadanie ważnego świadectwa kwalifikacji SEP E do 1 kV w zakresie montażu, obsługi, konserwacji i remontów urządzeń elektrycznych.

Ważne jest, by firma, z której usług planujesz skorzystać, posiadała certyfikaty producenta klimatyzatora, na który się decydujesz. Montaż przeprowadzony przez niewykwalifikowanego pracownika może pozbawić cię prawa do gwarancji, jeśli urządzenie ulegnie awarii.

Szukasz sprawdzonych fachowców? Sprawdź ofertę – montaż klimatyzacji Kraków

Montaż klimatyzacji Kraków – jaki zakres prac powinien zostać wykonany?

Pamiętaj, że gwarancję właściwego działania klimatyzatora w twoim domu lub biurze stanowi profesjonalny audyt. W jego trakcie dobra firma pozna twoje oczekiwania i potrzeby, a także przeanalizuje rozkład pomieszczeń i warunki techniczne, takie jak izolacja budynku, czy istniejąca instalacja elektryczna. Na tej podstawie fachowiec powinien zaproponować ci właściwie dobrane pod kątem parametrów urządzenie i miejsce, w którym będzie ono zainstalowane. W zakres samego montażu powinny wchodzić następujące czynności:

 • wykonanie otworu w ścianie,
 • zainstalowanie jednostki zewnętrznej i wewnętrznej we wskazanych miejscach,
 • wykonanie instalacji freonowej pomiędzy jednostkami,
 • wykonanie bruzd pod instalację elektryczną,
 • podłączenie klimatyzacji do obwodu elektrycznego,
 • podłączenie odpływu skroplin,
 • zabezpieczenie rur przed szronieniem,
 • przeprowadzenie próby szczelności,
 • wykonanie próżni w układzie chłodzenia,
 • uruchomienie i sprawdzenie działania klimatyzacji,
 • kontrola ciśnienia układu i temperatury nawiewu,
 • przeszkolenie użytkownika w zakresie prawidłowej obsługi.

Ostatecznie więc wybór najtańszej, niesprawdzonej firmy do montażu klimatyzacji może w wielu przypadkach przynieść nam więcej szkód, niż pożytku. Dlatego zachęcamy do kierowania się wymienionymi wyżej aspektami podczas zbierania ofert i dokonywania rozważnych wyborów. Tak, by wykonana instalacja służyła nam jak najdłużej, pozwalając zapomnieć o wysokich temperaturach.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności