Jakie witaminy i minerały dla seniorów?

Artykuł partnera
Jakie witaminy i minerały dla seniorów?

Osoby w podeszłym wieku, często zmagają się z niedoborami witamin i minerałów. Przyczyn takiego stanu jest wiele, m.in. nieodpowiednia, pozbawiona ważnych makroelementów dieta, brak apetytu czy zaburzenia trawienia. Dlatego, aby organizm seniora nadal działał prawidłowo, warto wdrożyć suplementację niezbędnych witamin i minerałów. Po jakie preparaty warto sięgnąć w tym okresie? Podpowiadamy. 

Witamina D, A i E

W okresie jesienno-zimowym, czyli od września do marca, każda osoba, również seniorzy powinni suplementować witaminę D, ponieważ w tym czasie nie jest ona produkowana przez syntezę skórną w wystarczających ilościach, ze względu na brak słońca. Dodatkowo skuteczność tego procesu z wiekiem maleje. Z tego powodu osoby po 65 roku życia powinny kontrolować poziom witaminy D i w razie konieczności suplementować ją przez cały rok. 

Zarówno w sklepie internetowym, jak i stacjonarnym Dr. Max seniorzy mogą znaleźć też preparaty z witaminą A + E. Ta pierwsza wpływa na wzrok, druga zaś spowalnia procesy starzenia się komórek i ma duże znaczenie w profilaktyce miażdżycy i chorób nowotworowych. 

Suplementy dla seniorów 

Seniorzy mogą sięgnąć również po gotowe mieszanki witamin i minerałów dedykowanych osobom w podeszłym wieku, które mają uzupełnić najbardziej powszechne niedobory występujące w tej grupie. Warto jednak czytać etykiety takich suplementów i postawić na te ze sprawdzonym składem.  

Dodatkowo za każdym razem przed rozpoczęciem suplementacji jakiegokolwiek preparatu, należy skonsultować się ze swoim lekarzem. Osoby w podeszłym wieku bardzo często zażywają sporo leków na różne dolegliwości, które mogą wchodzić w interakcję z niektórymi witaminami, minerałami czy innymi związkami.  

Na przykład suplementy zawierające magnez i żelazo wchodzą w reakcję z lekami na nadciśnienie, osłabiając lub wzmacniając ich działanie. Preparaty witaminowe dodatkowo mogą w połączeniu z niektórymi lekami wywoływać działania niepożądane, takie jak nudności i wymioty czy biegunkę. Z tego powodu, warto przed rozpoczęciem suplementacji, skonsultować się ze swoim lekarzem i ustalić, czy wybrany preparat będzie dla nas bezpieczny. 

Witamina B12, kwas foliowy i żelazo 

W podeszłym wieku warto suplementować witaminy z grupy B, ponieważ wpływają one pozytywnie na funkcje poznawcze i układ nerwowy, które w tym okresie zaczynają nieprawidłowo funkcjonować. Warto więc postawić na kwas foliowy i witaminę B12. Bardzo często u osób, u których rozpoznaje się niedokrwistość, obserwuje się niedobór kwasu foliowego, witaminy B12 i żelaza. Dlatego w takich przypadkach należy rozpocząć suplementacje tych składników. 

Witaminy i minerały dla seniorów nie mogą jednak zastępować zdrowej i zbilansowanej diety. Dodatkowo nie powinny być zażywane bez konsultacji z lekarzem. Z tego powodu najlepiej najpierw udać się do specjalisty i wykonać odpowiednie badania laboratoryjne i na tej podstawie dobrać suplementację.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności