Bezpłatna rehabilitacja dla mieszkańców Krakowa

Bezpłatna rehabilitacja dla mieszkańców Krakowa

Mieszkańcy Krakowa mogą już korzystać z rehabilitacji ruchowej oraz medycznej w Miejskim Centrum Opieki przy ul. Wielickiej.

Realizatorzy przewidują, że w ramach programu do 2024 roku takim wsparciem rehabilitacyjnym zostanie objętych co najmniej 600 pacjentów z Krakowa. Kwota przeznaczona na cały program to blisko 2,5 mln złotych.

reklama

Ta usługa nie wymaga skierowania i jest bezpłatna dzięki finansowaniu przez samorząd miasta nowego „Programu profilaktyki i rehabilitacji dysfunkcji narządów ruchu”. 

reklama

Dla kogo ten program?

Program bezpłatnej rehabilitacji skierowany jest do dorosłych (powyżej 18 r.ż.) mieszkańców Krakowa, którzy mają rozpoznaną dysfunkcję narządu ruchu związaną z chorobami przeciążeniowymi narządu ruchu, zmianami zwyrodnieniowymi stawów, zespołem bólowym kręgosłupa lub amputacją.

Do udziału w programie pacjentów kwalifikują lekarz specjalista w dziedzinie rehabilitacji oraz fizjoterapeuta. Każdy otrzymuje indywidualny harmonogram rehabilitacji, dostosowany do potrzeb i sprawności fizycznej.

Co w ramach programu?

Rehabilitacja trwa 4 tygodnie (4 dni w tygodniu, 120 minut dziennie) i obejmuje zabiegi kinezyterapii, fizykoterapii oraz masażu leczniczego.

W ramach tego pierwszego zabiegu wykonywane są różnego rodzaju ćwiczenia specjalistyczne i ogólnousprawniające, natomiast wśród zabiegów fizykoterapeutycznych jest na przykład hydroterapia, elektrolecznictwo, leczenie polem elektromagnetycznym, światłolecznictwo, termoterapia, krioterapia miejscowa czy balneoterapia.

Uczestnicząc w programie pacjent może liczyć także na kontrolne porady lekarskie i fizjoterapeutyczne, modyfikację programu postępowania rehabilitacyjnego oraz przedłużenie czasu udzielania świadczeń do 8 tygodni.

Dodatkowo każdy uczestnik zostaje objęty prozdrowotnym programem dotyczącym profilaktyki dysfunkcji narządu ruchu, aktywności fizycznej w warunkach domowych, prawidłowego odżywiania, utrzymywania prawidłowej masy ciała czy sposobów radzenia sobie ze stresem.

Po zakończeniu programu rehabilitacyjnego i edukacyjnego uczestnik otrzymuje wypis z oddziału rehabilitacji dziennej z zaleceniami dalszego postępowania.

Program realizowany jest w Miejskim Centrum Opieki dla Osób Starszych, Przewlekle Niepełnosprawnych oraz Niesamodzielnych w Krakowie SP ZOZ przy ul. Wielickiej  267 – Pawilon nr 3 (Dzienny Oddział Rehabilitacji)

Jak się zapisać?

Rejestracja odbywa się pod nr tel. 12 44 67 527, poniedziałek, czwartek: godz. 10.00–18.00, wtorek, środa, piątek: godz. 7.30–15.30.

Szczegółowe informacje o warunkach udziału w programie oraz dokumenty do pobrania znajdują się na stronie internetowej pod linkiem: mco.krakow.pl

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności