90 lat mostu Piłsudskiego. Zapowiada się świetne wydarzenie!

90 lat mostu Piłsudskiego. Zapowiada się świetne wydarzenie!

Most im Marszałka Józefa Piłsudskiego kończy 90 lat. Z tej okazji w Krakowie odbędzie się świetne wydarzenie!

Stowarzyszenie PODGORZE.PL zaprasza na rocznicowe wydarzenie w sobotę, 14 stycznia o godz. 16.30. Spotkanie rozpocznie się przy pomniku Juliusza Lea u zbiegu ul. Nadwiślańskiej i Józefińskiej.

reklama

Co przygotowano?

Przewodnik Emil Bajorek przypomni historię najstarszego i najpiękniejszego mostu, który obecnie łączy brzegi Wisły w Krakowie. Potem dzięki uprzejmości Zarządu Dróg Miasta Krakowa będzie można podziwiać możliwości jego iluminacji. Organizatorzy przygotowali również niespodzianki, (które jak to niespodzianki na razie muszą pozostać tajemnicą). A na koniec każdy będzie mógł zabrać ze sobą do domu cześć mostu, wraz z certyfikatem autentyczności.

reklama

Przypomnijmy, że decyzję o budowie mostu u wylotu ul. Krakowskiej podjęto w 1925 roku, do prac przystąpiono rok później. Projekt opracował zespół pod kierunkiem prof. Andrzeja Pszenickiego.

Został oficjalnie otwarty 19 stycznia 1933 roku w samo południe. Wstęgę przeciął prezydent Krakowa Władysław Belina-Prażmowski. Miał rozpiętość to 142 m, był brukowany kostką bazaltową, a chodniki nawierzchnią asfaltową firmy Limbit-Polmin ze Lwowa (oryginalny fragment nawierzchni znajduje się w zbiorach Muzeum Inżynierii i Techniki). Konstrukcja została wykonana przez Zjednoczone Fabryki L. Zieleniewski i Fitzner-Gamper.

Przetrwał do 18 stycznia 1945, kiedy został wysadzony przez wycofujące się odziały niemieckie. Przez ponad półtora roku w jego sąsiedztwie funkcjonowała drewniana kładka, został ponownie otwarty jesienią 1946 roku, jako most Tadeusza Kościuszki.

W 2019 roku przeszedł gruntowną renowację, na jej zakończenie w 2020 roku zyskał efektowną iluminację.

reklama
  • Most im Marszałka Józefa Piłsudskiego. Fot. NAC

    90 lat mostu Piłsudskiego. Zobacz archiwalne zdjęcia

    reklama Most im. Marszałka Józefa Piłsudskiego kończy w tym roku 90 lat. Już w najbli…
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności