Ulicami Krakowa przejdzie kolędniczy korowód z kapelą góralską. To nie wszystko!

Ulicami Krakowa przejdzie kolędniczy korowód z kapelą góralską. To nie wszystko!

Już w najbliższy czwartek, 29 grudnia w naszym mieście odbędzie się kolejne wydarzenie. Muzeum Krakowa inauguruje obchody Roku Tetmajera. Z tej okazji przygotowano sporo atrakcji dla mieszkańców.

Inauguracja Roku Włodzimierza Tetmajera odbędzie się 29 grudnia. O godz. 15.30 przed Rydlówką (ul. Włodzimierza Tetmajera 28) tutaj uformuje się kolędniczy korowód z kapelą góralską, który przejdzie ulicami Tetmajera, Katowicką, Zielony Most i Balicką na pętlę „Bronowice Małe”.

reklama

Wyruszą zabytkowym tramwajem

O godzinie 16:00 uczestnicy wydarzenia wraz z grupą kolędniczą z Teatru Złoty Róg wyruszą zabytkowym tramwajem. Na przystanku „Teatr Bagatela” dołączy grupa kolędnicza z Koła Gospodyń Wiejskich z Maszyc, a następnie Joanna Słowińska (przystanek „Plac Wszystkich Świętych”).

reklama

Po okrążeniu Plant tramwaj zatrzyma się ponownie na przystanku „Teatr Bagatela”, a kolędniczy korowód przejdzie ulicą Szewską i dookoła Rynku Głównego do pałacu Krzysztofory, gdzie na godz. 18.00 zaplanowano uroczystą inaugurację Roku Włodzimierza Tetmajera.

Chwilę przed przyjazdem tramwaju na wspomnianych przystankach zespoły będą śpiewająco czekały, można więc do nich dołączyć.

Włodzimierz Tetmajer urodził się 31 grudnia 1861 r. w Harklowej, a zmarł 26 grudnia 1923 r. w Krakowie. Był jednym z czołowych przedstawicieli Młodej Polski, przede wszystkim znanym ze swoich obrazów, grafik oraz działalności społecznej i politycznej.

W swoim malarstwie tworzył głównie wiejskie sceny rodzajowe, czerpiąc m. in. z życia podkrakowskich wówczas Bronowic. Ważną część jego twórczości stanowiły również pejzaże oraz polichromie kościelne.

Istotnym elementem jego życiorysu było łączenie – Krakowian z góralami, mieszczan z chłopami, czy zwolenników Piłsudskiego ze zwolennikami Dmowskiego.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności