Takiego pojazdu krakowskie MPK jeszcze nie miało. Obecnie może pełnić dwie podstawowe funkcje

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne zaprezentowało dziś wielofunkcyjny pojazd techniczny Unimog, który może się poruszać po drogach jak i po torach. 

Podstawowe wyposażenie pojazdu może być uzupełniane. Wykorzystując uniwersalne możliwości Unimoga MPK planuje w przyszłości dokupić do niego kolejne urządzenia, m.in. odkurzacz do oczyszczania torowisk.

Obecnie może pełnić dwie podstawowe funkcje:

  • holowanie pojazdów, w tym tramwajów po wydzielonych torowiskach
  • odśnieżanie dróg i torów, m.in. na terenie zajezdni MPK

Nowy pojazd techniczny krakowskiego przewoźnika został zbudowany na dwuosiowym podwoziu Mercedes-Benz Unimog U423. Do napędu pojazdu zastosowano spełniający europejską normę Euro6, czterocylindrowy, wysokoprężny silnik. Samochód posiada napęd stały na obie osie. Hamulce są tarczowe i współpracują z systemem antypoślizgowym ABS chroniącym przed blokowaniem kół podczas hamowania oraz systemem ALB umożliwiającym automatyczną regulację siły hamowania w zależności od obciążenia. Kabina pojazdu posiada dużą, nisko osadzoną panoramiczną przednią szybę, a także szyby z boku i z tyłu. To wszystko zapewnia kierowcy doskonałą widoczność we wszystkich kierunkach. Wszystkie szyby wykonane zostały ze szkła odbijającego promienie słoneczne. Kabina została dodatkowo wyposażona w klatkę wzmacniającą, która spełnia wymagania wytrzymałościowe i bezpieczeństwa.

Unimog ma możliwość holowania każdego rodzaju tramwaju, który posiada MPK, w tym Krakowiaków, a więc tych najdłuższych i o największej wadze (Krakowiak waży 60 ton). Pojazd posiada także system czterech kamer zainstalowanych z przodu, z tyłu oraz nad kołami szynowymi przedniego i tylnego wózka, które ułatwiają kierowcy obserwację otoczenia.

Fot. MPK

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności