Nie żyje Jan Nowicki – wybitny aktor teatralny i filmowy

Nie żyje Jan Nowicki – wybitny aktor teatralny i filmowy

Urząd Miasta Krakowa przekazał przykrą wiadomość. Nie żyje Jan Nowicki – wybitny aktor teatralny i filmowy, pedagog, reżyser, pisarz i poeta, przez wiele lat związany z Krakowem. Zmarł w środę, 7 grudnia, w swoim domu w Krzewencie w województwie kujawsko-pomorskim. Miał 83 lata.

Przez wiele lat był związany z krakowskim Starym Teatrem. Grał m.in. u Konrada Swinarskiego, Jerzego Jarockiego czy Andrzeja Wajdy. Krakowska publiczność zapamiętała go m.in. z roli Stawrogina w „Biesach” Fiodora Dostojewskiego czy Wielkiego Księcia w „Nocy listopadowej” Stanisława Wyspiańskiego.

Nowicki występował również na deskach Teatru Bagatela, a także płockiego Teatru Dramatycznego czy warszawskiego Teatru Sabat. Przez wiele lat był wykładowcą PWST w Krakowie, a w latach 1973-74 prorektorem uczelni.

Zagrał niemal 200 ról telewizyjnych i filmowych, m.in. w „Panu Wołodyjowskim”, „Anatomii miłości”, „Sanatorium pod Klepsydrą”, „Życiu rodzinnym”, „Nocach i dniach”, „Wielkim Szu”, „Pannach i wdowach”, „Sztosie”, „Fanatyku” czy „Panu T.”

W 1974 r. otrzymał Nagrodę Miasta Krakowa za wybitne osiągnięcia aktorskie. Został odznaczony również m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” czy Złotym Laurem.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności