Na Rynku Głównym ponownie stanie wielki stół wigilijny

Fot. Artur Rakowski
Na Rynku Głównym ponownie stanie wielki stół wigilijny

Już 18 grudnia, na Rynku Głównym, ponownie stanie wielki stół wigilijny, a na nim tradycyjnie pierogi, barszcz czerwony z uszkami i świąteczne słodkości. Jak co roku od ponad ćwierćwiecza w ostatnią niedzielę przed Świętami Bożego Narodzenia, o godzinie 11.00 rozpocznie się 26. Wigilia Jana Kościuszko dla Osób Bezdomnych i Potrzebujących. Uczestnicy spotkania otrzymają ciepłe posiłki   specjalnie przygotowane paczki oraz skorzystają z bezpłatnej pomocy medycznej.

Pomoc medyczna dla każdego

Na wszystkich chętnych, będzie czekać w tym dniu także bezpłatna opieka medyczna. Będzie można z niej skorzystać w specjalnie utworzonym szpitalu polowym, który stanie na płycie Rynku, dzięki wsparciu i pomocy strażaków z krakowskiej Szkoły Aspirantów PSP. 

W szpitalu dostępne będą konsultacje medyczne w zakresie ortopedii, stomatologii, kardiologii czy opieki internistycznej. Lekarze i pomoc medyczna bedą wykonywać m.in. badania krwi, EKG czy USG brzucha. Szpital działać będzie przez cały czas trwania Wigilii.

W akcję zaangażowani są lekarze i wolontariusze z Fundacji Przystań Medyczna, Centrum Dobroczynności Medycznej im. prof. Teresy Adamek-Guzik, Zakonu Maltańskiego i Klubu Absolwenta Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

O Wigilii:

Organizatorem akcji jest „Grupa Kościuszko M2B” oraz wchodząca w jej skład restauracja „W Starej Kuchni”. To właśnie oni przygotowują świąteczne potrawy. Wydarzenie jest wspierane także przez licznych patronów, których zaangażowanie i pomoc są nieocenione. Należą do nich: producent słodyczy Wawel S.A., Jeronimo Martins Polska – właściciel sieci sklepów Biedronka, Bacówka Towary Tradycyjne, firma ABC K. Bobula i A. Bobula Spółka Jawna która jak co roku dostarczy jednorazowe naczynia, Awiteks oraz ponad 100 wolontariuszy.

O głównym organizatorze:

Jan Kościuszko – znany krakowski restaurator, twórca i założyciel sieci restauracji „Chłopskie Jadło”, następnie sieci „Polskie Jadło”, pomysłodawca i organizator mającej miejsce na krakowskim Rynku już od ponad dwudziestu pięciu lat Wigilii dla Potrzebujących, odznaczony za swoją działalność charytatywną licznymi odznaczeniami w tym przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Mistrz sportów samochodowych, przedsiębiorca, felietonista, miłośnik polskiej kuchni.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności