Masowe kontrole przewoźników w Krakowie

Służby przeprowadziły masową kontrolę przewoźników w Krakowie.

W działaniach wzięło udział 63 funkcjonariuszy Policji (w tym 4 przewodników z psami przeszkolonymi do wyszukiwania narkotyków), 5 funkcjonariuszy PSG w Krakowie, 8 inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego, 2 pracowników Urzędu Miasta Krakowa. Działania przeprowadzone zostały w szczególności przy ul. Pawiej, Powiśle, Plac Szczepański oraz Szpitalnej. W godz. od 02.00 – 3.45 dokonano zmiany stałych punktów kontrolnych, które przeniesiono na ul. Karmelicką, Miodową oraz Starowiślną.

Ponadto kierowcy ww. środków transportu byli poddawani szczegółowej kontroli drogowej obejmującej posiadanie stosownej licencji na przewóz osób, dokonywane były kontrole trzeźwości i badanie na zawartość narkotyków, sprawdzany był stan techniczny pojazdu, w przypadku cudzoziemców przeprowadzano kontrole legalności pobytu na terytorium RP, weryfikowano dokumenty pod kątem ich fałszerstwa. Ponadto pojazdy oraz osoby w nim przebywające były sprawdzane pod kątem posiadania narkotyków, broni oraz przedmiotów których posiadanie jest zabronione lub które pochodzą z przestępstwa.

Podczas akcji zbadano trzeźwość 718 kierowców taksówek ujawniając  1 kierowcę – przewoźnika w stanie nietrzeźwości. Pełną kontrolę drogową  przeprowadzono wobec kierowców  151 taksówek, w tym większość byli to to przewoźnicy świadczący usługi „na aplikację”.  W wyniku podjętych czynności ujawniono szereg wykroczeń, naruszeń ustawy o transporcie drogowym i kilka przestępstw.

Policjanci po północy zatrzymali 37-letniego obywatela Ukrainy, który udawał taksówkarza. Jako nieuprawniony posiadał na samochodzie oznaczenie taksówki. Mężczyzna licencji na przewóz ale też nie miał uprawnień do kierowania (!). Był pod wpływem środków odurzających i posiadał przy sobie mefedron. Mężczyzna odpowie za posiadanie zabronionych substancji, za co grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności. Jeśli badania krwi potwierdzą, że prowadził pojazd pod wpływem narkotyków, odpowie on również za to przestępstwo, za które grozi 2 lata odsiadki. Za kierowanie bez uprawnień zostanie wobec niego skierowany wniosek o ukaranie do sądu,  który może na niego nałożyć grzywnę w wysokości  do 30000 zł. Za brak licencji grozi mu kara administracyjna (po przeprowadzeniu postępowania przez ITD) w wysokości 12 000 zł.  

W związku z ujawnionymi wykroczeniami drogowymi policjanci nałożyli na 23 kierowców mandaty, 39 za drobne naruszenia pouczono, a wobec 2 kierowców skierowano  wnioski  o ukaranie. Zatrzymano także kilka dowodów rejestracyjnych – w przypadkach  brak obowiązkowego wyposażenia czy braku badan technicznych. Podczas policyjnych kontroli ujawniono także przypadki  4 kierowców bez licencji.

Również inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Krakowie ujawnili przypadki naruszenia ustawy o transporcie drogowym, w tym m.in. brak licencji (samochód został usunięty na parking jak zabezpieczenie na poczet kary) , 3 pojazdy niewpisane do licencji, 6 przypadków braku wymaganych w przewozie osób dokumentów,  1 przypadek braku badań lekarskich i psychologicznych kierowcy – wszczynając  postępowanie administracyjne w tych sprawach.  Inspektorzy WITD w Krakowie nałożyli także szereg mandatów za wykroczenia drogowe.  Ujawnili także nieprawidłowość w zakresie wymagań dla krakowskich taksówek (brak identyfikatora, brak herbu Krakowa, brak cennika, brak numeru bocznego taksówki).

Fot. Policja

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności