Krakowskie Stowarzyszenie Obrony Zwierząt wystosowało apel do mieszkańców

Krakowskie Stowarzyszenie Obrony Zwierząt wystosowało apel do mieszkańców

Krakowskie Stowarzyszenie Obrony Zwierząt wystosowało apel do mieszkańców Krakowa, aby w trosce o dobro zwierząt nie świętować nadejścia Nowego Roku głośnymi petardami i fajerwerkami.

Krakowskie Stowarzyszenie Obrony Zwierząt zaznacza, że nasze zwierzęta mają znacznie wrażliwszy słuch niż ludzie, a huk wystrzałów wywołuje u nich niewyobrażalne stany lękowe i przerażenie.W rezultacie bardzo często noc sylwestrowa to czas zaginięć i ucieczek psów czy kotów, które bywa, że już nigdy nie zostają odnalezione. W wielu przypadkach sylwestrowa kanonada kończy się śmiercią przestraszonych zwierząt, które w wyniku wystrzałów umierają na zawał serca, giną pod kołami samochodów czy padają z wycieńczenia.

reklama

Podobnie na fajerwerki reagują dzikie zwierzęta, żyjące w mieście, a także ptaki, które podczas panicznej ucieczki narażone są na zderzenia z różnymi obiektami, a potem zalegają martwe na ulicach i chodnikach. Na dodatek wystrzały powodują u zwierząt tak silny stres, że jego konsekwencje mogą być długo odczuwalne i skutkować zwiększoną lękliwością, a nawet obniżeniem odporności – czytamy w apelu.

reklama
reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności