MPK apeluje do krakowskich kierowców

Krakowskie MPK rozpoczęło kampanię skierowaną do kierowców samochodów. Jej celem jest przypomnienie im o obowiązku ustępowania pierwszeństwa kierowcom autobusów, którzy po zakończeniu wymiany pasażerów na przystanku próbują się włączyć do ruchu. Na części autobusów MPK SA pojawią się specjalne naklejki z hasłem – „Kierowco! Ustąp pierwszeństwa. Dziękuję”.

reklama

Zgodnie z obowiązującymi przepisami zawartymi w Kodeksie Ruchu Drogowego, kierujący pojazdem, zbliżając się do oznaczonego przystanku autobusowego na obszarze zabudowanym, jest obowiązany zmniejszyć prędkość, a w razie potrzeby zatrzymać się, aby umożliwić kierującemu autobusem włączenie się do ruchu, jeżeli kierujący takim pojazdem sygnalizuje kierunkowskazem zamiar zmiany pasa ruchu lub wjechania z zatoki na jezdnię.

reklama

Kampania to efekt m.in. próśb kierowców MPK SA, którzy coraz częściej zwracają uwagę na problemy jakie mają przy wyjeżdżaniu z zatok autobusowych. Ich zdaniem wielu prowadzących samochody pewnie nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że mają obowiązek ustąpić pierwszeństwa autobusom. Są też kierowcy, którzy za wszelką cenę chcą uniknąć jazdy za autobusem i z premedytacją nie ustępują im miejsca.

Brak respektowania przepisu o ustępowaniu miejsca autobusom wyjeżdżającym z zatok przystankowych to nie tylko kwestia przepisów i bezpieczeństwa. Ma to także wpływ na punktualność przejazdu. Dla przykładu, na trasie linii nr 139 jest prawie 50 przystanków. Za każdym razem kierowcy po zakończonej wymianie pasażerów muszą się włączyć do ruchu. Brak reakcji kierowców samochodów oznacza więc wydłużenie czasu przejazdu.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności