Kierowcy nadal to robią. Efekty poniedziałkowej akcji policji

Kierowcy nadal to robią. Efekty poniedziałkowej akcji policji

W poniedziałek tj. 28 listopada br. od 6.00 do 9.00 w Małopolsce, policjanci przeprowadzili kolejne wojewódzkie działania „ALKOHOL  I NARKOTYKI”, których efektem było ujawnienie 29 kierujących prowadzących pojazd pod wpływem alkoholu, 1 kierującego pod wpływem narkotyków oraz 2 osób poszukiwanych. Ponadto podczas działań policjanci ujawnili 4 kierujących niestosujących się do orzeczonych przez sąd środków karnych w postaci zakazu prowadzenia pojazdów.

Podczas akcji ujawniono m.in. kierującą, która doprowadziła do kolizji mając blisko … 4 promile.  31-latka kierując bmw na drodze wojewódzkiej  nr 791 w Olkuszu, na skrzyżowaniu z ulicą Marii Konopnickiej, najechała na fiata ducato i uciekła  z miejsca zdarzenia. Kierowca fiata od razu ruszył za tym pojazdem.  Gdy kierująca bmw zatrzymała się pod sklepem, mężczyzna zajechał jej drogę, uniemożliwiając jej dalszą jazdę. Od kobiety czuć było alkohol, słaniała się na nogach, a jej mowa była bełkotliwa. Kierowca fiata natychmiast wezwał na pomoc policjantów. Przeprowadzone przez policjantów badanie stanu trzeźwości wykazało, że ma ona blisko 4 promile alkoholu w wydychanym powietrzu.

Przypominamy, że kierowanie pod wpływem alkoholu zawsze wiąże się z zatrzymaniem prawa jazdy i uniemożliwieniem dalszej jazdy.

Jeżeli badanie  trzeźwości wykaże:

·  od 0,2 – 0,5 promila – kierowca odpowie za popełnienie wykroczenia i oprócz grzywny – nawet do 30 tys. zł zostanie mu zatrzymane prawo jazdy na okres od 6 miesięcy do 3 lat,

·  powyżej 0,5 promila – kierowca będzie odpowiadał za popełnienie przestępstwa, które zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 2 lat, zakazem prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat oraz grzywną. Ponadto orzeczone zostanie świadczenie pieniężne – co najmniej 5000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Warto podkreślić, że okresie dziesięciu miesięcy bieżącego roku małopolscy policjanci ruchu drogowego na zawartość alkoholu w organizmie  przebadali  832383 kierujących (o 183 % więcej w porównaniu do tego samego okresu 2021 roku). Ujawniono 5674 nietrzeźwych kierujących (więcej o o 965, czyli o 20,4 %). Na zawartość środka działającego podobnie do alkoholu (narkotyków), badaniu poddano 1786 kierujących (303 badania czyli o 20,4 % więcej w porównaniu do tego samego okresu 2021 roku). Ujawniono 437 kierujących pod wpływem środka odurzającego lub po użyciu środka działającego podobnie do alkoholu (wzrost o 5, czyli o 1,1 %).

Fot. policja

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności