Spotkanie pod „Adasiem” nie jest już takie oczywiste. Na Rynku Głównym są dwa pomniki!

Spotkanie pod „Adasiem” nie jest już takie oczywiste. Na Rynku Głównym są dwa pomniki!

W 200 lat od wydania „Ballad i romansów” Adam Mickiewicz ma na krakowskim Rynku kolejny pomnik! Po drugiej stronie Sukiennic, od ulicy Szewskiej, został wzniesiony taki sam monument wieszcza, jaki od 124 lat stoi na Rynku od strony ulicy Siennej.

reklama

Wzniesienie na krakowskim Rynku drugiego „Adasia” rozpoczyna akcję Teatru Groteska, która ma za zadanie pozycjonowanie w świadomości społecznej zarówno istnienie, rolę, jak i miejsce Teatru, jako zjawiska. Do popularyzacji tej akcji, której hasłem wiodącym jest zdanie: ZWIĄZKI PARTNERSKIE Z TEATREM – POLECAM, organizatorzy pragną zaprosić możliwie najszersze kręgi polskiej inteligencji. Tą akcją, której pomysłodawcą jest Adolf Weltschek, dyrektor Teatru Groteska w Krakowie, artyści pragną przywrócić sztuce właściwe miejsce i rangę w codziennym życiu; zwrócić uwagę na wartości, jakie niesie sztuka, na jej wkład w rozwój intelektualny i emocjonalny każdego z nas.

reklama

Pomnik wzniesiony na Rynku od strony Ratusza jest kopią pomnika Adama Mickiewicza stojącego po drugiej stronie Sukiennic, wybudowanego według projektu Teodora Rygiera, a odsłoniętego w 1898 roku, na setne urodziny wieszcza. Kopia została przygotowana przez pracownię plastyczną Teatru Groteska i jest łudząco podobna do oryginału, prawie jego wielkości, gdyż stanowi 0,8 monumentu.

Jednocześnie odsłonięcie bliźniaczego pomnika Adama Mickiewicza na Rynku staje się zapowiedzią odbywającej się w lutym 2023 roku w Krakowie 6. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatru Formy MATERIA PRIMA.

Fot. Krzysztof Rzepecki

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności