Jak wygląda proces ocieplania pianką PUR?

Artykuł sponsorowany
Jak wygląda proces ocieplania pianką PUR?

Termoizolacja natryskowa cieszy się dużą popularnością. Wynika to z kilku powodów. Po pierwsze, pianka PUR jest niezwykle wydajnym i skutecznym materiałem termoizolacyjnym. Po drugie, taka izolacja montowana jest bardzo szybko. Oznacza to zarówno mniejsze koszty budowy, jak i późniejsze oszczędności na ogrzewaniu. Warto zatem wiedzieć, jak przebiega proces ocieplania budynku pianką PUR.

Na czym polega montaż izolacji w systemie natryskowym?

Montaż izolacji w systemie natryskowym polega na rozprowadzeniu w sposób mechaniczny pianki PUR na danej powierzchni. To, co jest charakterystyczne dla tego typu montażu, to fakt, że przebiega on w bardzo szybkim tempie. Dzieje się to znacznie szybciej, choćby w porównaniu z montażem płyt styropianowych. Sam materiał, jakim jest poliuretan, dostarczany jest na miejsce budowy w postaci płynnej. Jest on zamknięty w specjalnych szczelnych butlach. Na wybraną powierzchnię nanoszony jest za pomocą agregatu z pistoletem pod wysokim ciśnieniem. W trakcie aplikacji poliuretan mieszany jest z czynnikiem spieniającym, co prowadzi do jego rozszerzenia się. Pozwala to na szczelne wypełnienie pianką każdej, nawet najmniejszej szczeliny. W związku z tym, że taki montaż izolacji nie wymaga żadnego układania i mocowania różnych elementów, przebiega bardzo szybko.

Jak przygotować się do aplikacji pianki PUR?

Podkreślić tu trzeba, że izolacja natryskowa nie może być przeprowadzana w sposób samodzielny. Proces ten wymaga bowiem nie tylko wykorzystania specjalistycznego sprzętu, ale również odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Osoby wykonujące pracę muszą być także wyposażone w odpowiednią odzież ochronną. Wynika to z tego, że w czasie rozszerzania się pianki PUR tworzą się opary. Izolacja natryskowa wykonana powinna być przez fachową firmę specjalizującą się w tym zakresie. Więcej na ten temat przeczytać można na: oferteo.pl

Przed rozpoczęciem samego natrysku konieczne jest właściwe przygotowanie pomieszczenia. Przykładowo, jeśli planujesz zamontować izolację pod płytami kartonowo-gipsowymi, wcześniej przygotować trzeba stelaż potrzeby do ich montażu. Po przygotowaniu pomieszczenia możliwe jest uruchomienie urządzeń do mieszania i nakładania pianki PUR.

Jak wygląda aplikacja pianki PUR?

Aplikacja pianki poliuretanowej musi odbywać się w sposób warstwowy. Jest to konieczne, jeśli chce się uzyskać odpowiednią grubość izolacji i zakładane na początku jej parametry. Krok pierwszy to wypełnienie szczelin. Następnie nakładana jest pierwsza warstwa. Dopiero kiedy ta się w pełni rozszerzy, nakładana jest warstwa druga. Kolejny krok to sprawdzenie grubości uzyskanej w ten sposób izolacji. Jeśli jest odpowiednia, wykonywany jest ostatni natrysk, czyli nakładana jest warstwa wyrównująca. W tym momencie izolacja może zostać pokryta płytami. 

Jak zatem widać, cały proces składa się z kilku elementów. Dlatego realizowany powinien być przez doświadczonych fachowców. Znaleźć ich można choćby na: https://www.oferteo.pl/ocieplanie-pianka/krakow. Na koniec warto jeszcze dodać, że jeśli izolacja tworzona jest na zewnątrz budynku, to po jej nałożeniu musi być jeszcze dodatkowo zabezpieczona farbą ochronną bądź powłoką z elastomeru. Dzięki temu będzie odporniejsza na działanie negatywnych warunków atmosferycznych.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności