Zorganizowana akcja policji. Kryminalni zatrzymali sprawców z Krakowa [zdjęcia]

Zorganizowana akcja policji. Kryminalni zatrzymali sprawców z Krakowa [zdjęcia]

Wspólna realizacja małopolskich i świętokrzyskich policjantów zakończyła się zatrzymaniem trzech osób. Przestępcy działali na terenie Małopolski i Świętokrzyskiego.

reklama

Jak podaje policja, pod koniec sierpnia do jednego z krakowskich mieszkań zapukała kobieta, która przedstawiła się jako pracownica opieki społecznej. Gdy rozpytywała 80-letnią gospodynię  na temat jej życiowej sytuacji towarzyszący jej mężczyzna dokonał penetracji mieszkania i kradzieży 9000 złotych.  Pokrzywdzona zorientowała się, że padła ofiarą przestępców dopiero po tej „wizycie”.  Sprawą zajęli się policjanci, którzy zaczęli tropić przestępczy duet. Ustalili  ich personalia, okazało się, że to 46-latek i jego rówieśnica z Krakowa. Okazało się także, że współpracuje z nimi 46-letni mężczyzna, który był wcześniej „opiekunem medycznym” okradzionej seniorki z ramienia formalnie działającego stowarzyszenia zajmującego się pomocą potrzebującym.  Tak więc mając wiedzę o seniorce, jej adresie, stanie majątkowym „wystawił” ją przestępcom a ci po kradzieży podzielili się z nim pieniędzmi.

reklama

Okradli ponownie

Kryminalnym pozostało zatrzymanie rozpracowanych sprawców. Policjanci przewidywali też, że trio może ponownie uderzyć. Tymczasem szajka postanowiła wyjechać z Małopolski.

W środę (21 września) do 85-letniej mieszkanki jednego z bloków na osiedlu KSM w Kielcach zapukała kobieta (46-latka z rozpracowywanej przestępczej grupy) i  przekazała gospodyni, że jest pracownikiem administracji. Jako cel wizyty podała sprawdzenie wodomierzy. Gdy fałszywa pracownica administracji rzekomo odczytywała licznik, poprosiła aby seniorka udała się do kuchni i odkręciła kran. Korzystając z chwilowej nieobecności 85-latki w innych pomieszczeniach mieszkania, nieznajoma ukradła jej oszczędności. Niestety, zanim seniorka się zreflektowała, że kobieta może być oszustką było już za późno – straciła ponad 40 000 złotych. Na szczęście pokrzywdzona dobrze zapamiętała wygląd „pracownicy administracji”.

Sprawa trafiła do kieleckich policjantów

Sprawa trafiła do kieleckich policjantów zwalczających przestępczość przeciwko mieniu, którzy dzięki współpracy z kryminalnymi z Krakowa, którzy deptali przestępcom po piętach,  powiązali te sprawy.  Jeszcze tego samego dnia kryminalni z komend wojewódzkich w Krakowie i Kielcach oraz z komendy miejskiej w Kielcach namierzyli oszustkę i jej dwóch kompanów, którzy po udanym „skoku” ruszyli w drogę do Małopolski.  Tu też, na trasie ich przejazdu, w miejscowości Cisia Wola doszło do zatrzymania.  Znaleziono przy nich całą skradzioną tego dnia gotówkę  a podczas przeszukania samochodu zabezpieczono dodatkową gotówkę w kwocie 4700 złotych, która także  może pochodzić z kradzieży.

Sprawę do formalnego prowadzenia przejęła Komenda Miejska Policji w Kielcach.  Dziś przestępcze trio zostało doprowadzone  przez kieleckich policjantów do prokuratury, która zdecyduje o zastosowaniu  środków zapobiegawczych wobec podejrzanych. 46-latka i jej dwaj znajomi mogą trafić za kraty nawet na 5 lat. Sprawa jest rozwojowa – śledczy sprawdzają  czy przestępcy nie okradli więcej osób w podobny sposób.

Fot. Policja

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności