Wystawa „Łempicka” w Muzeum Narodowym w Krakowie

Minister kultury i dziedzictwa narodowego pogratulował Muzeum Narodowemu w Krakowie otwarcia kolejnej wyjątkowej ekspozycji, tym razem poświęconej twórczości jednej z najważniejszych przedstawicielek stylu art déco, ikony swoich czasów.

„Miłośników sztuki tym razem w Muzeum Narodowym w Krakowie czeka spotkanie z dziełami jednej z najwybitniejszych portrecistek tamtej epoki, kobiety nowoczesnej i niezależnej, tajemniczej artystki żyjącej w przekonaniu, że celem sztuki jest wyłącznie piękno, konfabulującej w kwestii zarówno miejsca i daty swego urodzenia, rodziny, wykształcenia, jak i własnej twórczości” – napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński 

Na ekspozycji zaprezentowanych zostało 35 dzieł pochodzących z muzeów oraz ze zbiorów prywatnych w Europie i Stanach Zjednoczonych. Wśród nich znalazły się portrety, akty, dzieła o tematyce zaangażowanej społecznie, martwe natury, a także obrazy abstrakcyjne powstałe w latach 50. XX wieku. Minister kultury i dziedzictwa narodowego zwrócił uwagę, że na wystawie znajdują się także fotografie artystki, z którymi widzowie będą mogli skonfrontować jej wizją malarską.

O wystawie

Wystawa pt. „Łempicka” w Muzeum Narodowym w Krakowie jest okazją wejścia w świat malarstwa jednej z najbardziej niezwykłych artystek dwudziestego wieku. Na ekspozycji pokazane zostało ponad trzydzieści obrazów pochodzących z muzeów i zbiorów prywatnych w Europie i Stanach Zjednoczonych. Wybór ten pozwala na prześledzenie twórczości Łempickiej od lat 20. do 50. – od powszechnie znanych obrazów portretowych oraz aktów, które są dzisiaj symbolem malarstwa epoki art déco, poprzez dzieła o tematyce zaangażowanej społecznie, martwe natury, aż do mało znanych publiczności obrazów abstrakcyjnych.

Prawie jedynym tematem obrazów Łempickiej był człowiek. Najczęściej malowała ona arystokratów, przedstawicieli bohemy artystycznej oraz elity finansowej Europy i USA. Obrazy Łempickiej, uderzające widza od pierwszego spojrzenia charakterystycznym stylem, kryją w swoim „manieryzmie” zmysł obserwacji świata i ludzi. Głównie poprzez portrety Łempicka stworzyła galerię opowiadającą o dekadenckim świecie pomiędzy wojnami światowymi – „szalonych” latach 20. i 30. oraz świecie hollywoodzkich gwiazd w latach 40. i 50. 

Na wystawie pokazywane są także fotograficzne portrety Łempickiej wykonane przez wybitnych fotografów, które są doskonałą okazją do konfrontacji autokreacji Łempickiej przed obiektywem z jej wizją malarską.

Wystawa, prezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie do 12 marca 2023 roku, powstała dzięki współpracy z prawnuczką artystki, Marisą de Łempicką. Została sfinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności