Rozdawano laptopy uchodźcom z Ukrainy

Mieszkańcy Krakowa i firmy kolejny raz pokazali ogromne zaangażowanie i solidarność z Ukrainą. 1599 laptopów o wartości ponad 1,8 miliona złotych trafiło do uchodźców z Ukrainy. Udało się pomóc kilku tysiącom dorosłym i dzieciom, którzy znaleźli schronienie przed wojną w naszym kraju. Trwająca 4 miesiące akcja #LaptopyDlaUkrainy dobiegła końca.

1599 laptopów to dużo i mało, patrząc na to, że otrzymaliśmy 40 tys. zgłoszeń. Ale na pewno zdecydowanie więcej, niż na początku zakładaliśmy – mówi Paulina Poniewska, koordynatorka akcji #LaptopyDlaUkrainy.

Zdajemy sobie sprawę, że nasza pomoc to kropla w morzu potrzeb, ale mamy nadzieję, że dzięki nam pojawił się choć na chwilę uśmiech na twarzach kilku tysięcy naszych ukraińskich gości. Bo przecież z jednego komputera może korzystać cała rodzina
 – dodaje Poniewska.

Akcja #LaptopyDlaUkrainy to oddolna inicjatywa pracowników firmy PushPushGo, którym udało się namówić inne krakowskie firmy, i nie tylko, do przekazania sprzętu na ten szczytny cel. Akcję wsparły przedsiębiorstwa: BPlusB, DFIN, Hitachi Energy, Hitachy Vantara, MythicOwl, Nokia, Powered By Meaning, PushPushGo oraz Shell.

Ogromne wsparcie otrzymaliśmy od firmy Shell, które przekazała na akcję ponad tysiąc laptopów. To na pewno pozwoliło nam nabrać rozpędu. Wielkie podziękowania dla 28 wolontariuszy, którzy pomagali w przekazywaniu sprzętu potrzebującym i oczywiście dla CSW Wiewiórka, Cricoteka oraz Fundacja Kocham Dębniki i klubokawiarni PAON za udostępnienie za darmo przestrzeni do wydawania sprzętu. Krakowianie mają ogromne serce – mówi Paulina Poniewska.

– Cieszymy się z sukcesu akcji #LaptopyDlaUkrainy i jesteśmy dumni, że jako Shell mogliśmy być jej częścią. Mamy świadomość jak bardzo laptopy są potrzebne w codziennej pracy czy nauce. Mamy nadzieję, że sprzęt pomoże dzieciom i dorosłym z Ukrainy odnaleźć się w nowej rzeczywistości – mówi Agnieszka Pocztowska, dyrektorka generalna Shell Business Operations w Krakowie.

Partnerami akcji były Stowarzyszenie Interkulturalni PL, PushPushGo, Akcja Ratunkowa dla Krakowa, Fundacja Instytut Polska-Ukrainy, Hearty Foundation oraz Koalicja Otwarty Kraków. A Wydział Spraw Społecznych UMK pomógł w finalizacji umowy z firmą Shell.

Posiadanie własnego laptopa pozwala ukraińskim dzieciakom uczyć się zdalnie, a dorosłym przeglądać ogłoszenia o pracę, wysyłać CV, kontaktować z urzędami czy po prostu utrzymywać łączność z bliskimi, którzy pozostali w Ukrainie lub trafili do innych miast, uciekając przed wojną.

Laptopy przekazywane były za darmo obywatelom ukraińskim, którzy byli uchodźcami wojennymi i przekroczyli granicę Ukrainy po 24 lutego br. Na stronie internetowej laptopydlaukrainy.pl znajdował się formularz rejestracyjny w języku ukraińskim, przez który potrzebujący mogli zgłaszać się po wsparcie.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności