Premier Mateusz Morawiecki przyznał rentę specjalną dla czworga dzieci zmarłego strażaka

Premier Mateusz Morawiecki przyznał rentę specjalną dla czworga dzieci zmarłego strażaka.

Nic nie zrekompensuje rodzinie tej straty, ale zdecydowałem, że zawnioskuję o przyznanie jej specjalnego świadczenia. We wtorek z samego rana – zaledwie kilka godzin po wypadku – skierowałem wniosek do Pana Premiera Mateusza Morawieckiego o przyznanie świadczenia. Pan Premier natychmiast podjął decyzję o przyznaniu dzieciom comiesięcznej renty specjalnej, od 1 października 2022 r. do czasu kontynuowania nauki w szkole, do osiągnięcia 25. roku życia. Przyznana renta będzie wypłacana niezależnie od innych świadczeń z ubezpieczenia społecznego. Przekazuję całej Rodzinie wyrazy współczucia od Pana Premiera, który jest głęboko poruszony tą tragedią. Wystąpiłem także do Pana Prezydenta Andrzeja Dudy o nadanie druhowi Andrzejowi pośmiertnie Złotego Krzyża Zasługi za działalność na rzecz ochrony przeciwpożarowej. Państwo polskie musi pamiętać o wszystkich tych, którzy dbają o nasze bezpieczeństwo i uczestnicząc w akcjach ratunkowych, ponoszą najwyższą ofiarę – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

26.09.2022 r. tuż przed północą,  na autostradzie A4, w pobliżu miejscowości Morawica w kierunku Krakowa, doszło do kolizji samochodu osobowego z łosiem. Pojazd i zwierzę znajdowały się na pasie awaryjnym po zdarzeniu. Do jego zabezpieczenia skierowane zostały trzy załogi Straży Pożarnej z PSP JRG Kraków, OSP Balice i OSP Morawica. Jako pierwsi dotarli strażacy z OSP Balice. Troje strażaków przeszło przez bariery na pas awaryjny na kierunku Katowice – Kraków, gdzie rozpoczęła zabezpieczania miejsca zdarzenia oraz udzielanie pomocy osobie poszkodowanej.

Od strony Katowic prawym pasem ruchu nadjechał samochód, którego kierujący – widząc zdarzenie – zatrzymał się. Niestety uderzył w niego inny kierowca. Po zderzeniu samochód ten zjechał na pas awaryjny, gdzie najechał na strażaków z OSP Balice. Jeden druh – w wieku 38 lat – poniósł śmierć na miejscu wypadku. Jego żona, również uczestnicząca w akcji jako strażak OSP Balice, odniosła poważne  obrażenia i została zabrana do jednego z krakowskich szpitali. Trzeci strażak został zaopatrzony w szpitalu i wypisany do domu. Czynności wyjaśniające są prowadzone pod nadzorem Prokuratury.

We wtorek 27.09.2022 r. o godz. 18.00 w całym kraju strażacy Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych oddali hołd druhowi Andrzejowi z OSP Balice, który odszedł na wieczną służbę, ratując ludzkie życie. W jednostkach PSP i OSP uruchomione zostały sygnały świetlne i dźwiękowe, a strażacy w skupieniu, minutą ciszy uczcili pamięć śp. kolegi.

Pogrzeb ochotnika odbędzie się jutro, o godzinie 11.00, w kościele parafialnym w Balicach. Po mszy świętej nastąpi odprowadzenie Zmarłego na cmentarz parafialny w Morawicy. W uroczystościach pogrzebowych wezmą udział przedstawiciele wojewódzkiej administracji rządowej i samorządowej, a także kierownictwo Komendy Głównej PSP.

Źródło Małopolski Urząd Wojewódzki

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności