Ustalenie numeru księgi wieczystej krok po kroku

Artykuł sponsorowany

Zakup nieruchomości to inwestycja, która do tanich nie należy. Dlatego warto przed dokonaniem transakcji dokładnie zweryfikować mieszkanie lub dom w szczególności pod względem ustanowionej hipoteki. W celu jej sprawdzenia należy najpierw ustalić jej dokładny numer. Jak to zrobić krok po kroku?

Informacje w księdze wieczystej

Deweloperzy w wielu miastach mają atrakcyjne oferty nieruchomości, które zwracają na siebie uwagę potencjalnych inwestorów. Mimo to wiele osób nadal skupia się na zakupie mieszkania z rynku wtórnego. Szukając mieszkania na sprzedaż w Krakowie niezbędne jest sprawdzenie ich pod kątem prawnym. Bardzo istotne okazują się informacje, które zawarte są w księdze wieczystej. Wyczytać z niej może informacje o właścicielach i hipotece, jeśli została ona ustanowiona.

Oprócz danych na temat stanu właścicielskiego oraz hipoteki z księgi wieczystej można wyczytać informacje pochodzące z ewidencji gruntów, a w tym dane odnośnie do dokładnej lokalizacji nieruchomości, jej powierzchni i przeznaczenia. Ostatnią kwestią, która powinna być istotna z punktu widzenia inwestora to zakup działki. W księdze wieczystej ponadto powinny znajdować się informacje na temat ograniczonych praw rzeczowych, oznaczenie właściciela, a także osoby będącej użytkownikiem wieczystym, jeśli taki istnieje.

Za prowadzenie księgi wieczystej odpowiedzialny jest właściwy są rejonowy. Od pewnego czasu dokumentacja dodatkowo prowadzona jest w wersji elektronicznej, aby można było przyspieszyć proces jej weryfikacji. Dzięki temu można sprawdzić nieruchomość bez konieczności wychodzenia z domu, ale jak już zostało wcześniej wspomniane – w pierwszej kolejności należy ustalić jej numer.

Jak ustalić numer księgi wieczystej?

Ustalenie numeru księgi wieczystej dla danej nieruchomości może odbyć się na kilka sposobów. Oczywiście najłatwiejszym jest poproszenie właściciela mieszkania o to, aby sam go podał, zanim jeszcze zostanie podpisana umowa przedwstępna. Nie wszyscy jednak chcą to robić. Co w takim przypadku poczynić?

Innym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z Wydziałem Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego lub Wydziałem Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej Starostwa Powiatowego. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku wymienionych instytucji niezbędne okazuje się złożenie stosownego wniosku, co niestety jest odpłatne.

Sam wniosek na dodatek nie musi zostać rozpatrzony pozytywnie. Może się bowiem zdarzyć tak, że urząd uzna, iż chęć zakupu nieruchomości nie jest wystarczającą przesłanką do tego, aby udostępnić numer księgi wieczystej. Ostatnim rozwiązaniem, jakie jest dostępne to próba ustalenia numeru poprzez wyszukiwarkę internetową, aczkolwiek nie jest to w stu procentach skuteczna metoda.

Osoby, które obawiają się zakupu mieszkania z rynku pierwotnego, powinny lepiej przyjrzeć się temu, co jest na nim oferowane. Wielu deweloperów bez najmniejszego problemu udostępnia niezbędne informacje. Jeśli osoba prywatna, która chce sprzedać swoją nieruchomość ma problem z podaniem numeru, może to być znak ostrzegawczy, że chce coś ukryć.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności