Takiego wydarzenia nie można przegapić. W niedzielę zapraszamy na Błonia [PROGRAM]

Takiego wydarzenia nie można przegapić. W niedzielę zapraszamy na Błonia [PROGRAM]

 Już jutro, 14 sierpnia, od godz. 12.00 do 18.00 na Błoniach, w odtworzonej wczesnośredniowiecznej osadzie, odbędzie się urodzinowy piknik, którego gospodarzem będzie Smok Wawelski.

Miasteczko złożone z około 20 namiotów, uszytych i postawionych według wskazówek źródeł ikonograficznych, zaludnią drużyny wojów, białogłowy, rzemieślnicy oraz muzykanci – w strojach z epoki, wyposażeni w uzbrojenie, narzędzia, instrumenty i inne atrybuty wzorowane na historycznych. Znajdzie się też miejsce dla księcia Kraka – tego dnia będzie przyjmował wnioski, skargi i zażalenia od swoich poddanych.

Wielobarwne, gwarne i gościnne miasteczko otworzy swoje bramy – zupełnie jak w czasach Kraka – dla gości z najbliższych i najdalszych zakątków Polski i świata. W osadzie będzie można zatrzymać się u kowala, garncarza, jubilera, mincerza, tkacza i skórnika oraz zapoznać się z warsztatem i tajnikami średniowiecznych rzemieślników.

U smoka na urodzinach nikt nudy nie doświadczy! W centralnej części imprezy stali i tymczasowi mieszkańcy miasteczka odśpiewają jubilatowi gromkie „Sto lat!”. Zwyczajowi stanie się zadość, a obdarowany tortem smok zaprosi uczestników zabawy na ucztę. Wisienką będzie przybycie niespodziewanych gości. Jednym z nich będzie owieczka. Kongregacja Kupiecka, która dołączyła do grona partnerów wydarzenia sfinansuje udział owcy w smoczych urodzinach.

W taki dzień nie może oczywiście zabraknąć muzyki – od czasu do czasu gawiedzi i gościom przygrywać będzie folkowa kapela „Daj Ognia”, a przed wieczorem na scenie głównej koncert finałowy zagra Percival – zespół, który powstał z fascynacji historią i kulturą dawnych Słowian i który z powodzeniem przybliża współczesnej publiczności muzyczne tradycje dawnej Słowiańszczyzny (Percival ma na swoim koncie pięć albumów studyjnych, w tym cykl „Slava”, zawierający pieśni wszystkich grup Słowian, kilka dodatkowych wydawnictw, jest współtwórcą muzyki do gry „Wiedźmin 3: Dziki Gon” i projektu „Równonoc”, a także autorem muzyki do audiobooków i filmów dokumentalnych).

To nie koniec atrakcji! Na własnej skórze będzie można się przekonać, ile waży kolczuga, miecz czy topór, a także zrobić sobie zdjęcie w pełnym rynsztunku. Dla najmłodszych przygotowane zostanie smocze stanowisko plastyczne oferujące takie aktywności, jak: kolorowanie smoczej czapki, rysunki, wycinanki, malowanie twarzy. Odbędą się również konkursy, warsztaty tańca, przedstawienie teatralne „Prawdziwa historia Smoka Wawelskiego”, a przez główny placyk osady przejdzie smoczy korowód.

U drzeworytnika i mincerza będzie można zamówić pamiątki z podobizną smoka (ilość limitowana), a na całkiem współczesnym stoisku Poczty Polskiej dostępne będą okolicznościowe pocztówki, smoczy stempel i znaczek pocztowy, co pozwoli wyekspediować smoka w szeroki świat, do znajomych czy rodziny.

Program:

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności