Prezydent Krakowa został uhonorowany przez Polski Kościół Prawosławny

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski został uhonorowany przez Polski Kościół Prawosławny. Jak czytamy na stronie Urzędu Miasta Krakowa, 28 sierpnia, podczas uroczystości święta patronalnego krakowskiej cerkwi prawosławnej pw. Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy, Prezydent Miasta Krakowa został odznaczony Medalem Świętej Równej Apostołom Marii Magdaleny. To najwyższe odznaczenie nadawane przez Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny. Jacek Majchrowski wziął również udział w poświęceniu placu pod budowę w Krakowie nowej cerkwi.

Medal Świętej Równej Apostołom Marii Magdaleny jest przyznawany przez Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny za „pracę dla dobra Cerkwi i bliźniego”. Order ma pięć klas – Prezydent Majchrowski otrzymał Order klasy trzeciej (brązowy). Wręczenia medalu w imieniu Świętego Soboru Biskupów PAKP, dokonali Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Atanazy, Biskup Łódzki i Poznański PAKP oraz Proboszcz Parafii Prawosławnej pw. Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy w Krakowie, Dziekan Dekanatu Krakowskiego Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego ks. prot. Jarosław Antosiuk. Po uroczystości w Cerkwi pw. Zaśnięcia NMP, jej uczestnicy udali się na ul. Wioślarską, gdzie odbyło się poświęcenie placu budowy pod nową cerkiew prawosławną i ustanowienie na nim pamiątkowego krzyża.

Budowa nowej, większej świątyni prawosławnej w Krakowie jest odpowiedzią na oczekiwania rosnącej wspólnoty wiernych obrządku wschodniego w naszym mieście. Wielu z nich to Ukraińcy, którzy przybyli do Krakowa jeszcze przed wybuchem wojny w poszukiwaniu pracy i edukacji. Innych do Krakowa sprowadziła konieczność znalezienia bezpiecznego schronienia, po zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności