Policjanci opanowali kibolskie zamieszki, wytropili i zatrzymali sprawców czynnej napaści na funkcjonariuszy

Policjanci opanowali kibolskie zamieszki, wytropili i zatrzymali sprawców czynnej napaści na funkcjonariuszy.

Przypominamy, w sobotę 12 marca br., na stadionie sportowym przy ul. Kałuży rozgrywany był mecz piłki nożnej Cracovia – Pogoń Szczecin. Kibice gości przyjechali do naszego miasta pilotowani przez policjantów z Oddziału Prewencji Policji w Krakowie. Nad bezpieczeństwem graczy oraz kibiców czuwała ochrona stadionu oraz policjanci. Przed rozpoczęciem meczu, około godz. 18.40 w kierunku kibiców gości ruszyła grupa  pseudokibiców sympatyzujących z krakowską drużyną piłkarską. W stronę przybyszów ze Szczecina oraz mundurowych kilku najbardziej aktywnych chuliganów rzucało m.in. race, butle z gazem pieprzowym, szklane butelki, kufle oraz kamienie. Również w stronę policjantów  poleciały petardy oraz  inne niebezpieczne przedmioty.

W związku z zakłóceniem porządku publicznego policjanci na polecenie dowódcy zabezpieczenia użyli broni gładkolufowej, służącej do rozpędzania zamieszek. Mundurowi najpierw oddali strzał ostrzegawczy, następnie dwie salwy z gumowych pocisków wymierzone zostały w stronę agresywnych kiboli. Dzięki zdecydowanym działaniom funkcjonariuszy nie ucierpiał żaden z kibiców drużyny gości.

Około godz. 20.00 rozpoczął się mecz piłki nożnej, który przez ponad godzinę przebiegał w spokojnej atmosferze. W drugiej połowie spotkania grupa kilkudziesięciu kiboli sympatyzujących z krakowską drużyną założyła na twarze kominiarki, przemieściła się w stronę trybuny gości oraz rozpoczęła demolowanie ogrodzenia. Zareagowała ochrona stadionu, która użyła wobec chuliganów gazu. Ponieważ sytuacja była nadal niebezpieczna, pseudokibice rzucali petardami oraz innymi przedmiotami poproszono o wsparcie policjantów. W stronę kibiców antagonistycznej drużyny oraz policjantów chuligani rzucali m.in. petardy, butle z gazem pieprzowym, butelki i kamienie. Funkcjonariusze, którzy użyli broni gładkolufowej oraz ręcznych miotaczy gazu pieprzowego opanowali sytuację i nie dopuścili do eskalacji konfliktu. Dzięki pomocy policjantów sytuacja została opanowana, nie doszło do starcia kibiców antagonistycznych drużyn oraz nikt nie wtargnął na murawę stadionu.

W marcowych zamieszkach nikt nie ucierpiał, jednak w sprawie zakłócenia ładu i porządku na stadionie i  czynnej napaści na policjantów  wszczęto śledztwo.  Prowadząc czynności pod nadzorem prokuratury policjanci ustalali personalia i zatrzymali trzech najbardziej aktywnych pseudokibiców, którzy uczestniczyli w opisanych incydentach. 29 kwietnia br. policjanci zatrzymali w jednym z mieszkań na terenie Podgórza 48-latka podejrzewanego o podżeganie do napaści na policjantów. Kolejne zatrzymanie do tej sprawy miało miejsce 10 maja br. około godz. 18.00. Funkcjonariusze zatrzymali wówczas w rejonie Woli Duchackiej 28-latka, który na stadionie usiłował naruszyć nietykalność cielesną  policjantów. Natomiast 20 maja br. zatrzymany został 42-letni mieszkaniec Gdyni, który przed wspomnianym meczem  zaatakował policjantów uderzając rzucając w ich kierunku petardy hukowe, butelki i inne niebezpieczne narzędzia.  Decyzją Prokuratury Rejonowej Kraków-Krowodrza wobec trójki zatrzymanych zastosowane zostały środki zapobiegawcze w postaci policyjnych dozorów. Ponadto 48-latek musi zapłacić poręczenie majątkowe. Sprawa po skompletowaniu materiału dowodowego trafi teraz do sądu.  Podejrzanym grozi kara do 10 lat więzienia.

Materiały policyjne

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności