Policja podsumowała pierwszą połowę wakacji na małopolskich drogach

Policja podsumowała pierwszą połowę wakacji na małopolskich drogach.

Celem prowadzonych przez Policję działań „Bezpieczne wakacje 2022” jest zapewnienie bezpieczeństwa turystom wypoczywającym na terenie województwa małopolskiego, przy czym bezpieczeństwo wypoczywających dzieci i młodzieży stanowi priorytet działań.

Jednym z zadań policjantów  ruchu drogowego w tym czasie, jest kontrola prawidłowości przewozu dzieci i młodzieży na letni wypoczynek. Szczególnym nadzorem zostały objęte zorganizowane formy przewozu. Wszystkie komendy miejskie i powiatowe Policji w naszym województwie wyznaczyły stałe punkty kontroli autokarów, gdzie bez zbędnej zwłoki można było sprawdzić większą ilość autokarów.

Podobnie jak w latach ubiegłych, za pośrednictwem mediów przekazano informacje o  możliwości skontrolowania autobusu turystycznego przed wyjazdem w trasę. Podczas takiej kontroli sprawdzany jest stan trzeźwości kierującego, dokumenty uprawniające  do wykonywania przewozu osób, stan techniczny pojazdu i jego obowiązkowe wyposażenie. Ponadto autokary kontrolowane są również podczas podróży. W sumie sprawdzono ponad 800 autobusów, z czego co czwarty jeszcze przed wyjazdem w trasę.

Podczas kontroli ujawniono 1 kierującego będącego w stanie po użyciu alkoholu. Zdarzenie to miało miejsce 14 lipca br. około godz. 8:30 w miejscowości Gnojnik w powiecie brzeskim. Na prośbę opiekunów policjanci udali się na kontrolę autokaru przed wyjazdem na wycieczkę do Starego Sącza. W pojeździe znajdowało się 50 dzieci w wieku 8 – 10 lat. Badanie trzeźwości 56 – letniego kierującego autokarem wykazało 0,47 promila alkoholu w organizmie. Mężczyźnie zatrzymano prawo jazdy, zakazano dalszej jazdy, a pojazd przekazano kierowcy zastępczemu. Za popełnione wykroczenie – kierowanie w stanie „po użyciu alkoholu”, grozi mu zakaz kierowania pojazdami i grzywna nawet do 30 000 zł.

Policjanci w czasie wakacji dużą uwagę skupiają również na indywidualnych przejazdach. Kontrole dotyczą wykroczeń popełnianych przez kierujących, a zwłaszcza: przekroczenia dozwolonej prędkości, nieprawidłowego wyprzedzania czy też prawidłowości przewozu dzieci. W ramach dbania o bezpieczeństwo pieszych użytkowników dróg szczególnym nadzorem obejmowane są rejony przejść dla pieszych, na których najczęściej dochodzi do zdarzeń drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Od początku wakacji, tj. od 24.06 do 31.07.2022 roku małopolscy policjanci skontrolowali ogółem 46 643 pojazdy. Ujawniono  39 767 wykroczeń. Zatrzymano 568 praw jazdy  i 1991 dowodów rejestracyjnych, w tym 929 za nieprawidłowy stan techniczny. Do zadań funkcjonariuszy należy też eliminowanie z ruchu nietrzeźwych kierujących. W pierwszej połowie wakacji ujawniono 743 przypadki kierowania pojazdem przez osoby znajdujące się  w stanie nietrzeźwości.

Działania kontrolne uzupełniane są aktywną działalnością informacyjno – edukacyjną, polegającą na ścisłym współdziałaniu ze środkami masowego przekazu. Zaowocowało to prawie 130 wystąpieniami w mediach. Podjęte zostały również akcje edukacyjne. W sumie zrealizowano blisko 400 takich spotkań.

W okresie od 24 czerwca do 31 lipca br. doszło do 301 wypadków drogowych (spadek o 16 tj. 5 %), w których zginęło 13 osób (spadek o 3 tj. 19 %), a 358 zostało rannych (spadek o 7 tj. 2 %).

W grupie wiekowej dzieci do lat 14 odnotowano 1 ofiarę śmiertelną oraz 33 osoby ranne.

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło 11 lipca br. około godz. 19:35 w Kościelisku  w powiecie tatrzańskim. Jak wynika ze wstępnych ustaleń, 31 – letni kierujący pojazdem m-ki Nissan nie ustąpił pierwszeństwa 8 – letniej dziewczynce, która przechodziła przez przejście dla pieszych. W wyniku tego zdarzenia dziecko zmarło po przewiezieniu do szpitala.

Fot. Policja

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności