Na Wawelu odbędzie się spektakl muzyczny pn. „Rzuciliśmy życie na szańce”. Obowiązują bezpłatne wejściówki

Na Zamku Królewskim na Wawelu na Dziedzińcu Arkadowym odbędzie się spektakl muzyczny pn. „Rzuciliśmy życie na szańce” w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Działała na terytorium Rzeczypospolitej Polskiego okupowanej przez Niemcy i ZSRR. Jej największą operacją militarną była akcja „Burza” i w jej ramach powstanie warszawskie. 14 lutego 1942 roku została powołana rozkazem generała Władysława Sikorskiego. Wydarzenia związane z utworzeniem oraz działalnością Armii Krajowej stały się kanwą spektaklu „Rzuciliśmy życie na szańce” w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Z inicjatywy wojewody małopolskiego Łukasza Kmity to wyjątkowe widowisko stanie się sposobnością do oddania hołdu żołnierzom walczącym o wolną Polskę i zarazem będzie zwieńczeniem obchodów jubileuszowego roku związanego z 80. rocznicą przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w AK. Wydarzenie odbędzie się 3 września 2022 roku w szczególnym miejscu – na Dziedzińcu Arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie.

– „A kiedy trzeba, na śmierć idą po kolei, jak kamienie, przez Boga rzucane na szaniec”… Pisał w wierszu „Testament mój” Juliusz Słowacki. Po ponad stu latach od jego powstania Aleksander Kamiński zaczerpnął te słowa do swojego utworu. „Kamieniami rzucanymi na szaniec” określił polskich harcerzy walczących o niepodległość Ojczyzny. Nie ustając w wysiłkach, młodzież wypełniła poniekąd wolę zmarłego wieszcza. Wiersz był pokrzepieniem i drogowskazem dla niegodzących się na życie w okupowanej Polsce. Pragniemy oddać hołd naszym przodkom, którzy mimo śmiertelnego niebezpieczeństwa walczyli o naszą wolność. Bez nich nie byłoby niepodległej Polski – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

– 3 września 2022 roku o godz. 19:00 w Zamku Królewskim na Wawelu na Dziedzińcu Arkadowym odbędzie się spektakl muzyczny pn. „Rzuciliśmy życie na szańce” w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Armia Krajowa wraz z Polskim Państwem Podziemnym stanowiły najsilniejszą armię konspiracyjną w całej okupowanej Europie. 3 września na Wawelu usłyszymy szereg piosenek obrazujących ich historię. Zapraszam wszystkich Małopolan chcących oddać hołd AK. Zapewniam, że będzie to niezapomniane doświadczenie – dodaje wojewoda Łukasz Kmita.

Liczba miejsc na koncert jest ograniczona. Wstęp możliwy będzie za okazaniem zaproszenia. 500 bezpłatnych wejściówek jest do odebrania w Sekretariacie Biura Wojewody w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie (ul. Basztowa 22, pokój 119) od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-15:00.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności