Męskie Granie ponownie zabrzmiało w Krakowie

Za nami piąty przystanek na najpopularniejszej polskiej trasie koncertowej – Męskie Granie. Sponsorowany przez markę Żywiec projekt po raz kolejny pokazał bogactwo i zróżnicowanie rodzimej sceny muzycznej. Podczas dwóch dni na terenie Muzeum Lotnictwa w Krakowie wystąpili m.in. BRODKA, Dawid Podsiadło, IGO, Kwiat Jabłoni, MROZU oraz oczywiście Męskie Granie Orkiestra 2022 w składzie: BEDOES, KWIAT JABŁONI i ZALEWSKI.

Piątkowe koncerty

Krakowskie Męskie Granie rozpoczęło się od koncertów na Scenie Ż, która w tym roku zmieniła swój charakter na bardziej festiwalowy. Jako pierwsza wystąpiła na niej YANA, łącząc klasyczne instrumentarium – pianino i instrumenty smyczkowe z elektroniką. Następnie przed publicznością stanął wokalista, gitarzysta i autor tekstów – jakub skorupa. Tradycyjnie już, o godzinie 18.00 wystartowała Scena Główna, na którą wkroczyła Natalia Przybysz. Artystka czarowała fanów swoim niepowtarzalnym głosem. Po tym występie zebrani znów ruszyli w kierunku Sceny Ż, aby posłuchać zwycięzcy konkursu Męskie Granie Young z 2019 roku, czyli ŻURKOWSKIEGO. Później można było zobaczyć naprawdę wyjątkowy duet, czyli KARAŚ/ROGUCKI. Muzycy porwali zebranych piosenkami o uczuciach w epoce końca cywilizacji. Przed 20.00 dla publiczności zagrał MEEK, OH WHY?, w którego twórczości można znaleźć zarówno energetyczne brzmienia, jak i elementy romantyzmu. Następnie Scenę Główną przejęła charyzmatyczna BRODKA. Artystka podbiła serca krakowskich gości serwując nie tylko nowe utwory, ale także te starsze – w odświeżonych aranżacjach. Publiczność pokochała też covery zespołu Breakout w wykonaniu projektu Rita Pax – Tribute to Breakout. Następnie, przed zebranymi wystąpił RALPH KAMINSKI ze swoim perfekcyjnie przygotowanym show. Zebrani szaleli pod sceną, śpiewając z artystą i to mimo deszczowej aury. Na zakończenie Sceny Ż wystąpił jeden z członków tegorocznej Męskie Granie Orkiestry – BEDOES. Na tym koncercie w festiwalowym namiocie świetnie bawiły się setki fanów. Zwieńczeniem piątkowego wieczoru był projekt Dawida Podsiadły, przygotowany specjalnie z myślą o tegorocznej trasie. Ze sceny wybrzmiały nie tylko nowe single, ale także utwory promujące wcześniejsze trasy, w tym „Elektryczny” z gościnnym udziałem BRODKI oraz „Początek”.

Sobotnie koncerty

Mimo że sobotnia pogoda nie rozpieszczała, publiczność świetnie bawiła się na koncertach. Jako pierwsza zaprezentowała się Ania Leon, w której twórczości słychać inspiracje Billie Eilish, Lorde czy Sevdalizą. Następnie na Scenie Ż zagrał projekt ARS LATRANS Orchestra: Sztuka Miłości. Artyści za pomocą̨ warstwy muzyczno-lirycznej, wizualnej i teatralnej narracji opowiadali historię o poszukiwaniu kontaktu z drugim człowiekiem. Po 18.00 Scenę Główną przejął jeden z ulubieńców publiczności Męskiego Grania – WaluśKraksaKryzys, znany z serwowania mieszanki nośnych riffów, elektroniki i słodko-gorzkich tekstów. Później, intensywnie emocjonalny i osadzony w popowo-alternatywnym klimacie materiał można było usłyszeć na koncercie MARTINA LANGE. Po 19.00 zebranych porwał niezwykle charyzmatyczny IGO. Artysta od lat związany z projektem pojawił się na tegorocznej trasie po raz pierwszy. W Krakowie zagrał zarówno doskonale znane utwory, jak i nowy materiał. Gościnnie wystąpił z nim duet Kwiat Jabłoni. Po tym koncercie nastąpiła zmiana muzycznego klimatu. Wszystko za sprawą SZCZYLA, który w Muzeum Lotnictwa zaprezentował się w towarzystwie zespołu. Kiedy potem na Scenę Główną wkroczył MROZU, zawrzało. Koncert artysty porwał zebranych, którzy doskonale bawili się mimo padającego deszczu. Później swój najnowszy projekt – YUGEN zaprezentował Wojtek Mazolewski. Ku zaskoczeniu słuchaczy, wspólnie z nim zagrał SZCZYL. Po 21.30 Scenę Główną przejął duet Kwiat Jabłoni. Tegoroczni członkowie Męskie Granie Orkiestry czarowali oryginalnymi brzmieniami i niebanalnymi tekstami. Kolejna muzyczna wolta nastąpiła za sprawą Zdechłego Osy. Ten artysta, którego nie da się zaszufladkować w żaden sposób, zaserwował niezwykle energetyczne show.

Męskie Granie Orkiestra 2022

Większość zebranych czekała jednak na wielki finał, czyli występ Męskie Granie Orkiestry 2022, w składzie BEDOES, KWIAT JABŁONI i ZALEWSKI. Na koncercie w Krakowie towarzyszyli im: WaluśKraksaKryzys, Andrzej Markowski, Jakub Wojtas, Bolesław Wilczek, Dominik Szczepaniak, Martyna Szczepaniak, Justyna Jarzębińska, Dorota Theisebach, Kamil Bijoś, Jakub Łępa, Olaf Węgier, Szymon Białorucki, Marcin Elszkowski i Jakub Kurek. Podobnie jak w ubiegłych latach artyści zaprezentowali wyjątkowy muzyczny program oparty na znanych utworach w zupełnie nowych aranżacjach. Ze sceny wybrzmiały m.in. „Polskie tango”, „Nie pytaj o Polskę” czy „Zwiedzam świat”, w którym gościnnie zaśpiewał IGO. Muzycy wykonali także tegoroczny hymn Męskiego Grania, czyli „Jest tylko teraz”.

Wyłącznym sponsorem trasy jest marka Żywiec.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności