Krakowskie obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego [zdjęcia]

Krakowskie obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego [zdjęcia]

Co roku, w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, cała Polska zatrzymuje się dokładnie o godz. 17.00, by pochylić głowy i oddać hołd bohaterom tamtych dni. Tak było i w tym roku. Krakowskie obchody przygotowane zostały wspólnie przez wojewodę małopolskiego Łukasza Kmitę, dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie dr. hab. Filipa Musiała oraz prezesa Zarządu Okręgu Małopolska Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Grzegorza Surdego.

Tuż przed godziną „W” wojewoda małopolski Łukasz Kmita złożył kwiaty pod Pomnikiem Żołnierzy Polski Walczącej na Powiślu.

O godzinie 17.00 cały Kraków się zatrzymał. Minutą ciszy uczciliśmy wszystkich poległych za wolność naszej Ojczyzny. Na Rynku Głównym w Krakowie, tuż przed wejściem do Bazyliki Mariackiej, zebrali się licznie przedstawiciele władz państwowych, jednostek samorządu terytorialnego w Małopolsce, środowisk kombatanckich oraz mieszkańcy i turyści.

Kilka minut później, rozpoczęła się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny i poległych za wolność. Eucharystii w Bazylice Mariackiej przewodniczył metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski.

Tuż po zakończeniu mszy świętej z Rynku Głównego wyruszył uroczysty pochód patriotyczny, który przeszedł ul. Floriańską na plac Jana Matejki.

To tu, przed Grobem Nieznanego Żołnierza, odśpiewany został wspólnie hymn narodowy, a na maszt uroczyście podniesiona została biało-czerwona. Odczytany został także Apel Pamięci i dokonano zmiany warty pełnionej przez żołnierzy Wojska Polskiego przy symbolicznym grobie upamiętniającym poległych na polach bitewnych nieznanych polskich żołnierzy.

Złożone zostały także okolicznościowe wieńce i wiązanki. W imieniu premiera Mateusza Morawieckiego wieniec złożył wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności