Dentysta w Krakowie — oto najważniejsze sytuacje, kiedy powinieneś go odwiedzić!

Artykuł sponsorowany

W zgodnej opinii fachowców, każdy z nas powinien co najmniej dwa razy w roku wybrać się do stomatologa. Nawet gdy nie borykamy się z żadnymi urazami jamy ustnej, a nasze uzębienie jest w bardzo dobrym stanie. Taki „przegląd techniczny” może uchronić nas przed poważnymi problemami zdrowotnymi. Kiedy warto wybrać się do dentysty?

Czym zajmuje się dentysta?

Każdy dobry dentysta pomoże nam szybko ustalić, w jakiej kondycji znajduje się nasze uzębienie. Dlaczego to tak ważne? Przede wszystkim dlatego, że zdecydowana większość Polaków jest narażona m.in. na próchnicę. Ogólnopolski Monitoring Zdrowia jamy Ustnej szacuje, że ponad 70% z nas ma próchnicę.

Dane są jeszcze bardziej zatrważające, gdy spojrzymy na młodzież i dzieci. Szacuje się, że ponad 85% dzieci do 6 roku życia ma popsute zęby, a 90% osób, które wchodzą w dorosłość, musi już wypełniać ubytki w uzębieniu. Zresztą próchnica to tylko jedna z chorób, jakie nam zagrażają.

Winą za ten stan rzeczy należy obarczyć zarówno złe nawyki żywieniowe i niewystarczającą troskę o higienę jamy ustnej, jak i niewielką świadomość społeczną w zakresie profilaktyki. Statystycznie, dorosły Polak odwiedza dentystę tylko 0,9 razy do roku. Jako naród jesteśmy daleko w tyle m.in. za Czechami, czy Niderlandami.

Zgodnie z danymi GSK Consumer Healthcare, statystyczny Polak zużywa 3,5 tubki pasty do zębów rocznie. To dwa razy mniej, niż np. obywatele Niemiec. Dane te dobitnie potwierdzają kolejne smutne statystyki: około 50% osób po 40. roku życia musi nosić protezy zębowe. Chcąc zminimalizować ryzyko wystąpienia poważnych problemów z uzębieniem, warto udać się do stomatologa. Profesjonalnych, korzystających z najnowszych rozwiązań dentystów w Krakowie znajdziesz w bazie firm ALEO.com.

Czy dentysta może wystawić L4?

Zgodnie z literą prawa, jest taka możliwość. Trzeba tu jednak wskazać na to, że ustawodawca nie nadał wszystkim dentystom takiego przywileju. Chorobowe mogą wystawić tylko fachowcy pracujący „w systemie”, czyli dentyści, którzy mają podpisaną umowę z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

Co więcej, nie każdy zabieg wykonany u takiego specjalisty pozwala nam ubiegać się o L4. Chorobowe przewidziano dla takich zabiegów, jak:

  • skomplikowana ekstrakcja zęba,
  • leczenie kanałowe,
  • złożone zabiegi chirurgiczne.

Jeśli więc byliśmy tylko na wybielaniu uzębienia, ściąganiu kamienia, czy prostych korektach (spiłowanie, szlifowanie, plombowanie) uzębienia, to jest dość prawdopodobne, że stomatolog orzeknie, że L4 po prostu nam się nie należy i odmówi jego wydania.

Jakie usługi świadczą dentyści?

Jest to zawód, który szybko ewoluuje. Przede wszystkim trzeba wskazać na to, że rośnie popularność dentystów działających także w niedziele. W dużych miastach funkcjonuje coraz więcej klinik, które przyjmują pacjentów z bólem uzębienia w dni ustawowo wolne od pracy. Można już nawet zamówić dentystę, który dotrze do nas do domu.

Zdecydowana większość gabinetów oferuje takie usługi, jak:

  • leczenie uzębienia i jamy ustnej,
  • wykonywanie zdjęć RTG zębów,
  • protetyka i implantologia,
  • wybielanie, czyszczenie, piaskowanie uzębienia,
  • niwelowanie ubytków (plombowanie).

Nie wszystkie te usługi są dostępne na NFZ. W praktyce oznacza to, że często pacjenci są wręcz skazani na skorzystanie z usług fachowców, którzy przyjmują tylko prywatnie. Kwota, jaką zostawimy u specjalisty, może być liczona zarówno w dziesiątkach, jak i setkach, czy nawet tysiącach złotych. Lepiej więc nie zwlekać z wizytą zbyt długo!

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności