W parku Lotników Polskich odbędzie się darmowy koncert

Krakowskie Biuro Festiwalowe zaprasza do wzięcia udziału w muzycznej podróży.

Pierwszy przystanek już 23 lipca o godz. 15.00 w wyjątkowym miejscu, potocznie zwanym ,,krakowskimi Malediwami”, czyli przy stawach w parku Lotników Polskich. Czas umili Orkiestra Solvay, która powstała w 1925 r., a jej członkowie rekrutowali się początkowo spośród pracowników fabryki sody oraz pobliskiego kamieniołomu, w którym pracował m.in. papież Jan Paweł II. O 17.00 wystąpi zespół Box Anima – charyzmatyczne, niezależne trio muzyczne z Krakowa o wyjątkowym brzmieniu, łączące rock progresywny z elementami folku. Kolejnymi sobotnimi przystankami będą fontanny w parku Lotników Polskich oraz park Skalskiego. Na koncertach zaprezentują się krakowskie zespoły i artyści, wszyscy ci, którzy mogą grać i śpiewać „unplugged”, czyli bez nagłośnienia i specjalnie budowanej sceny. Wystąpią m.in.: Nowa Huta Misz Masz Band, Ethno Garden, duet Bolek&Kupiec, Folklezz, Dmytro Holovenko, Krakowski Kwintet Harfowy, Orkiestra Nowohucka, Marimbazzi Duo, Kapela Zbierana, duet Łukasz Wiśniewski i Jarek Jurkiewicz oraz Forum Kwartet.

Cykl nawiązuje do nowohuckich tradycji. Kameralne koncerty realizowane wśród zieleni towarzyszyły świątecznym dniom nowohucian przez wiele lat od początków istnienia Nowej Huty. Otwarte, bezpłatne koncerty w zielonych przestrzeniach młodego miasta (później dzielnicy) miały znaczący wpływ na edukację i rozwój kulturalny mieszkańców. Obecnie z roku na rok zielone tereny nowohuckie zyskują na atrakcyjności i popularności – mieszkańcy coraz częściej całymi rodzinami spędzają tu wolny czas, dlatego stanowią one idealną scenę muzycznych wydarzeń.

Projekt realizowany jest w ramach Budżetu Obywatelskiego, którego ideę stanowi wprowadzenie stałej propozycji kulturalnej dla mieszkańców Dzielnicy XIV Czyżyny. Budżet Obywatelski, zwany również partycypacyjnym, jest demokratycznym procesem, w ramach którego mieszkańcy współdecydują o wydatkach publicznych w gminie w perspektywie kolejnego roku budżetowego. Mieszkańcy zgłaszają propozycje projektów, które następnie są analizowane pod kątem możliwości ich realizacji. Te, które pomyślnie przeszły weryfikację, poddaje się pod powszechne i bezpośrednie głosowanie. Najwyżej ocenione lub najczęściej wskazywane propozycje przeznacza się do realizacji i wpisuje do budżetu.

Szczegółowy program będzie dostępny jako wydarzenie – Muzyka wśród drzew w mediach społecznościowych.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności