Takiego zabiegu jeszcze w Małopolsce nie było. To szansa na zdrową ciążę!

W Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie wykonano pierwszy w Małopolsce zabieg, dzięki któremu pacjentki mają szansę na donoszenie zdrowej ciąży. Mowa o laparoskopowym założeniu szwu szyjkowego od strony jamy brzusznej, który zakłada się pacjentkom z problemem niewydolności szyjki macicy.

Jak informuje Szpital Uniwersytecki, zabieg wykonany z dostępu brzusznego poprawia szanse noworodka w porównaniu z ponownym założeniem szwu szyjkowego przez pochwę u pacjentek, u których takie wcześniejsze postępowanie nie przyniosło pożądanych efektów. Co szczególnie istotne, założenie szwu szyjkowego z dostępu brzusznego wykonuje się coraz częściej jako profilaktykę jeszcze przed zajściem pacjentki w kolejną ciążę.  Zastosowanie metody minimalnie inwazyjnej zmniejsza ryzyko chirurgiczne oraz czas powrotu do starań o ciąże. Jest to jednak zabieg niezmiernie wymagający technicznie, tym większe zatem gratulacje dla zespołu operującego.

Pierwszy udany zabieg wykonał – kierujący oddziałem Położnictwa i Perinatologii – Profesor Hubert Huras wraz z zespołem kliniki. Pacjentka czuje się doskonale i została już wypisana do domu – podaje SU.

Tego typu zabiegi wykonuje się w zaledwie czterech ośrodkach w Polsce.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności