Taki autobus będzie jeździł po Krakowie. Trwają testy

Taki autobus będzie jeździł po Krakowie. Trwają testy

Mieszkańcy Krakowa, po 15 latach przerwy, znów będą mogli na regularnej linii podróżować autobusem marki Ikarus. Tym razem jednak będzie to autobus zasilany energią elektryczną, który przez najbliższe tygodnie będzie testowany na linii nr 124 (Os. Podwawelskie – Tauron Arena Kraków Wieczysta) i 424 (os. Podwawelskie – Ugorek). Elektryk marki Ikarus jest prezentowany w Polsce po raz pierwszy. Jako pierwsi będą go mogli ocenić mieszkańcy Krakowa.

Ikarus dojechał z Węgier do Krakowa na własnych kołach, bo na jednym ładowaniu w realnych warunkach może przejechać nawet 380 km. Stacjonuje on na terenie zajezdni Wola Duchacka, gdzie za pomocą gniazda wtykowego można naładować baterie w 100% elektrycznego autobusu.

Autobus marki Ikarus ma 12 m długości, ponad 2,5 m szerokości, waży ponad 18 ton. Jednocześnie może przewieźć prawie 60 osób, z czego 28 na miejscach siedzących. Pojazd jest przystosowany do przewozu osób z ograniczoną mobilnością poruszających się na wózkach. Oczywiście jest także wyposażony w klimatyzację, monitoring i automat biletowy.

Przypominamy, że ostatni raz mieszkańcy Krakowa mogli podróżować autobusami marki Ikarus, które są produkowane od 125 lat, we wrześniu 2007 roku. Od tej pory pojawiały się tylko jako historyczne na Krakowskiej Linii Muzealnej oraz podczas parad organizowanych przez MPK SA. W krakowskiej kolekcji są cztery historyczne autobusy tej marki – Ikarus 260, dwa Ikarusy 280 oraz Ikarus 620.

Niezależnie od prowadzonych testów, liczba autobusów zasilanych energią elektryczną w Krakowie w przyszłym roku zdecydowanie się zwiększy. Została już podpisana umowa z firmą Solaris Bus & Coach na dostawę 20 elektryków. Na rozstrzygniecie czeka jeszcze przetarg na zakup co najmniej 22 elektryków. Dzięki temu mieszkańcy Krakowa w 2023 roku będą mieć do dyspozycji ponad 120 zeroemisyjnych autobusów. 

Fot. MPK

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności