Potrzebna Krew. Krakowskie RCKiK organizuje wielką zbiórkę

Krakowskie RCKiK organizuje wielką zbiórkę krwi przed centrum handlowym Nowe Czyżyny.

Pomóc może praktycznie każdy, wystarczy oddać 450 ml krwi. Jej jedna jednostka, którą pobiera się bezboleśnie w kilka minut, jest w stanie uratować nawet 3 osoby w potrzebie. Kolejna okazja do wsparcia wielkiej zbiórki w Krakowie pojawi się już 16 lipca br.

Przed centrum handlowym Nowe Czyżyny zaparkuje specjalny mobilny punkt poboru krwi Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie. Działać będzie on w godzinach od 9 do 13. 

Do punktu pobrań mogą zgłosić się osoby między 18 a 65 rokiem życia, które ważą ponad 50 kg i nie chorowały na żółtaczkę.

Ważny jest także dobry ogólny stan zdrowia (np. brak przeziębienia). Dawcami mogą być też osoby, które w ostatnich czterech miesiącach nie miały wykonywanego zabiegu operacyjnego, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała, a także nie były leczone krwią i preparatami krwiopochodnymi.

Przed wizytą w punkcie pobrań warto się także odpowiednio przygotować. Dzień przed należy wypić dużo płynów (wody niegazowanej), a także wyspać się. Ważne jest także zjedzenie lekkostrawnego posiłku na dobę przed oddaniem krwi, bez dużej ilości tłuszczów, a także ograniczenie palenia papierosów. Alkoholu nie należy pić 24 godziny przed pobraniem.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności