PGE zaprasza do Nowego Skarbca Koronnego na Wawelu

PGE zaprasza do Nowego Skarbca Koronnego na Wawelu

1 lipca otwarty został nowy Skarbiec Koronny na Zamku Królewskim na Wawelu. Prezentuje on najważniejsze polskie pamiątki historyczne.

Zainaugurowana w grudniu 2021 roku współpraca z Zamkiem Królewskim na Wawelu to ważny element działań PGE, mających na celu wsparcie i promocję polskiej kultury. Nowy Skarbiec Koronny, otwarty dzięki naszemu wsparciu, jest jedynym w skali kraju zbiorem unikatowych polskich pamiątek historycznych, wśród których znajduje się jeden z najcenniejszych zabytków w Polsce –  Szczerbiec –  miecz koronacyjny królów Polski. Jestem przekonany, że nasza współpraca z Zamkiem na Wawelu służy nie tylko promocji Krakowa i regionu, ale również przyczynia się do rozwoju i promocji naszej historii i kultury narodowej poza granicami kraju – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Nowy Skarbiec Koronny nawiązuje do znajdujących się na Wawelu dwóch historycznych instytucji: Skarbca oraz Archiwum Koronnego. Mieściły one najcenniejsze insygnia władzy królewskiej oraz klejnoty koronne, jak również najważniejsze dokumenty państwowe.

Pierwszy raz, w ramach ekspozycji muzealnej, wystawa Skarbiec Koronny została udostępniona w 1930 roku, a potem systematycznie wzbogacana. Nowa odsłona ekspozycji, która została właśnie udostępniona publiczności, prezentuje zbiór najbardziej reprezentacyjnych kosztowności w Polsce. Są to  precjoza ze skarbców m.in.  króla Jana III Sobieskiego, Radziwiłłów, Sapiehów czy Potockich, jak również pamiątki po monarchach, magnackich rodzinach i słynnych dowódcach, a także militaria, dary dyplomatyczne, trofea z odsieczy wiedeńskiej czy zbiór klejnotów i naczyń ze srebra i złota z okresu od XV do XVIII wieku. Wśród nich znajduje się także najważniejsza polska pamiątka historyczna – Szczerbiec.  W nowym Skarbcu Koronnym, w dwunastu salach prezentowane są zarówno szeroko znane zabytki, jak i te, które dotychczas nie były dawno lub nawet nigdy wcześniej eksponowane.  Dodatkowo, wszystkie one zostały opatrzone komentarzami wyjaśniającymi ich znaczenie i walory.

Nowy Skarbiec Koronny jest dostępny dla wszystkich grup wiekowych i osób z niepełnosprawnościami (w tym ruchową i wzroku). W ramach wystawy zostały udostępnione ścieżki zwiedzania i edukacyjne oraz zajęcia, w tym infografiki i animacje. W przestrzeni wystawy znajdują się także punkty edukacyjne z informacjami na temat wybranych zabytków lub zagadnień. Dostępne są także kopie wybranych zabytków, aby można było dokładniej poznać technikę ich wykonania, fakturę, kształt czy ciężar.

W Nowym Skarbcu Koronnym na Wawelu, znajduje się także pierwszy w Polsce, tablet dostępnościowy, który umożliwia osobom z niepełnosprawnością wzrokową, odkryć, jak wyglądają eksponaty oraz posłuchać o ich historii i znaczeniu.

Przez cały czas trwania wystawy będzie także prowadzony program wydarzeń edukacyjnych i interpretacyjnych, który będzie na bieżąco poszerzany. Spotkania odbywać się będą w ramach takich cykli, jak: oprowadzania z konserwatorem, spotkania z kustoszem, oprowadzania tematyczne, spotkania dla młodzieży i dorosłych, wykłady czy wawelskie spotkania z historią i sztuką.

Ponadto od 1 do 3 lipca od godz. 21.30 do północy na dziedzińcu arkadowym na Wawelu będzie wyświetlany mapping poświęcony historii Skarbca Koronnego Rzeczypospolitej. 2 lipca odbędzie się natomiast gra terenowa zatytułowana „Klucz do Skarbca”, którą poprowadzą studenci historii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

PGE jest jednym z największych mecenasów kultury w Polsce. Jednym z filarów strategii sponsoringowej PGE jest wsparcie ważnych instytucji kultury. PGE współpracuje z Muzeum Narodowym w Warszawie, gdzie jest Mecenasem Galerii Sztuki XIX wieku, z Zamkiem Królewskim na Wawelu, gdzie jest Mecenasem Edukacji Zamku Królewskiego i Nowego Skarbca Koronnego, oraz Muzeum Narodowym w Krakowie, gdzie jest Mecenasem wystawy „XX+XXI. Galerii Sztuki Polskiej”. PGE jest także Mecenasem Muzeum Narodowego w Lublinie i 15 filharmonii w całej Polsce.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności